Wykończenie mieszkania pod klucz - czy jest to opłacalne? 1

Wykończenie mieszkania pod klucz – czy jest to opłacalne?

Gdy kupujemy mieszkanie z rynku wtórnego, narażamy się na duży stres związany z jego spłatą. Kredyt hipoteczny, nawet rozłożony na wiele rat, obciąża nasz budżet i staje się długotrwałym zobowiązaniem finansowym. Nie jest to koniec wydatków – wnętrze trzeba wykończyć, a sposobów na to jest kilka. Zobaczmy, czym różnią się poszczególne opcje wykończenia wnętrz, zdaniem naszych specjalistów.

Wykończenie mieszkania z rynku wtórnego zawsze wiąże się z dodatkowymi wydatkami lub problemami. Niezależnie od tego, jaką opcję wybierzemy, musimy poświęcić czas i pieniądze, by cieszyć się mieszkaniem w pełni przystosowanym do użytkowania. Trzy drogi postępowania obejmują:

1. Samodzielne wykończenie wnętrz – zakup własnych materiałów budowlanych, wynajęcie ekipy budowlanej i projektanta;
2. Skorzystanie z pomocy firmy zewnętrznej, która specjalizuje się w projektowaniu i wykończeniach wnętrz i zadba o każdy aspekt prac
3. Skorzystanie z usług dewelopera w celu przygotowania mieszkania pod klucz.

Nie ulega wątpliwości, że pod względem finansowym najkorzystniejsza wydaje się pierwsza opcja. Jeśli ponieśliśmy już ogromne koszty zakupu mieszkania, możemy ulec pokusie wykończenia go na własną rękę. Należy jednak być ostrożnym – bez odpowiedniej wiedzy i kontroli nad planowanymi pracami, możemy przeoczyć ważny ich aspekt. Być może warto zapłacić dodatkowo, by mieć pewność, że jakość usług będzie na najwyższym poziomie. Porównajmy zalety i wady wszystkich trzech rozwiązań, aby każdy mógł podjąć decyzję jak najbardziej świadomie.

Samodzielne wykończenie mieszkania pod klucz

Największym plusem samodzielnej koordynacji prac wykończeniowych jest wolność. Możemy niezależnie zweryfikować każdą firmę, której powierzymy określone zadania i skorzystać z tanich ofert. 

remonty trójmiasto 3

Wydaje się, że wiemy, co będzie najlepsze dla naszego mieszkania – bez trudu wybierzemy dobre materiały budowlane i zaprojektujemy wnętrza według własnego pomysłu. Czuwamy nad całością przedsięwzięcia, osobiście kontrolując wszystkie zmiany wprowadzane w nieruchomości. To bardzo atrakcyjna wizja – należy jednak spojrzeć na nią także z drugiej strony.

Co może się nie udać podczas samodzielnego wykończenia mieszkania?

Teoretycznie wszystkie zadania, które czekają nas w związku z wykończeniem wnętrz, wydają się łatwe. W praktyce nie wszystkie plany można wprowadzić w życie, a braki w specjalistycznej wiedzy szybko mogą okazać się uciążliwe.

samodzielny remont mieszkania
Wykończenie mieszkania pod klucz - czy jest to opłacalne? 2

Bez dużego doświadczenia możemy łatwo pominąć niektóre formalności lub praktyczne aspekty mieszkania – w przypadku budowy domu będzie to na przykład uzyskanie odpowiednich pozwoleń lub zaplanowanie instalacji elektrycznej. Chociaż samo wykończenie wnętrza nie jest tak poważną inwestycją, jak wzniesienie budowli, wciąż może sprawiać problemy osobom niezorientowanym w zakresie takich działań.

Można trafić na nieprofesjonalnych specjalistów

Chęć zaoszczędzenia pieniędzy może skończyć się tym, że jednak zapłacimy więcej. Na przykład możemy trafić na usługodawców, którzy niepoprawnie wywiążą się ze swoich zadań i prace będą wymagały poprawek. W takim wypadku całkowity koszt może się zwielokrotnić, a dodatkowym obciążeniem będzie stres i wydłużenie czasu wykończenia wnętrz. Mimo że w Internecie można znaleźć mnóstwo ofert tynkarzy, glazurników czy monterów, nie zawsze mamy dostęp do rzetelnych opinii na temat ich pracy. Niektórzy z nich mogą mieć na koncie wiele wykonanych projektów, a wciąż zawieść przy wykończeniu naszego domu. Czasami mogą także wystąpić problemy w czasowym rozplanowaniu prac, aby odpowiadały nam terminy i okresy realizacji robót przez poszczególnych usługodawców.

Większy koszt materiałów budowlanych

Poza tym, koszt materiałów budowlanych jest większy, gdy kupujemy je osobiście. VAT wynosi wtedy 22%, a odliczenie pewnej sumy od podatku może nie wystarczyć, by takie rozwiązanie było korzystne.

Czy warto zlecić wykończenie mieszkania pod klucz?

W przypadku skorzystania z usług firmy wykończeniowej, VAT za materiały budowlane wynosi tylko 8%. Dodatkowo mamy pewność, że firma zrealizuje wykończenia wnętrz  kompleksowo i profesjonalnie. Połączenie stosunkowo niskiej ceny z niezakłóconym przebiegiem prac pozwala wykończyć wnętrza szybko i uniknąć dodatkowych kosztów poprawek czy zakupu złej jakości materiałów. 

Mieszkanie będzie w pełni przystosowane do naszych potrzeb, z uwzględnieniem najmniejszych szczegółów wizualnych i użytkowych. Projekt wykonywany jest indywidualnie, a w jednym pakiecie usług zawarte są wszystkie prace budowlane i montażowe.

architekt wnętrz
remonty sopot obraz 6

Zalety z wykończenia mieszkania pod klucz

Współpraca z pojedynczą firmą zamiast grupy niezależnych specjalistów ułatwia kontakt i negocjacje. W przypadku, gdy firma źle wywiąże się z jakiegoś zadania, łatwo otrzymamy rekompensatę – za całość wykończenia będzie odpowiedzialny jeden podmiot i nie będzie trzeba prowadzić korespondencji z kilkoma firmami czy osobami, które zajmowały się różnymi fragmentami wnętrza.

 

Kompleksowe wykończenia wnętrz przy pomocy zewnętrznej firmy nie oznaczają, że tracimy kontrolę nad przebiegiem prac. Wciąż możemy decydować o wyglądzie mieszkania, przekazując projektantom swoje sugestie i ustalając priorytety. Owocem takiej współpracy będzie wymarzone miejsce, w którym rodzina chętnie będzie spędzać czas, nie doświadczając żadnych trudności ani dyskomfortu.

Wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera

Ostatnią opcją do wyboru jest wykończenie wnętrz przez dewelopera. Niektórzy z nich posiadają takie usługi w swojej ofercie. Kupując mieszkanie na rynku pierwotnym, możemy od razu zdecydować się na nieruchomość przygotowaną do zamieszkania. Będzie to mieszkanie w pełni wykończone, a rodzina od razu będzie mogła się do niego wprowadzić. Nazywa się to mieszkaniem przygotowanym pod klucz.

wykonczenie mieszkania przez dewelopera

Kto powinien skorzystać z wykończenia mieszkania przez dewelopera?

Jest to bardzo korzystna propozycja dla osób, którym zależy przede wszystkim na niskich kosztach. Deweloper podpisuje bowiem umowy z firmami, które mają masowo przygotowywać mieszkania przy pomocy hurtowo kupowanych materiałów budowlanych. Dzięki temu koszty są znacząco obniżone w stosunku do projektów indywidualnych, a prace odbywają się szybciej. Nie musimy się także obawiać jakości wykończeń – firmy, które współpracują z deweloperami, są sprawdzone i doświadczone w przygotowywaniu nieruchomości do zamieszkania. W przypadku źle wykonanej pracy, łatwo wyegzekwujemy gwarancję, zgłaszając się bezpośrednio do dewelopera. Dodatkowo opłacimy prace w ramach tego samego kredytu hipotecznego, który przeznaczamy na zakup samego mieszkania. Wszystko to sprawia, że wykończenia wnętrz w Gdańsku u dewelopera są najtańszą i najwygodniejszą dla niedoświadczonego klienta opcją.

Mieszkanie pod klucz od dewelopera - wady

Gdyby zakup mieszkania przygotowanego pod klucz był korzystny pod każdym względem, nie istniałyby zewnętrzne firmy oferujące usługi wykończeniowe. W istocie jest jedna poważna wada takiego rozwiązania. Ponieważ deweloper przygotowuje mieszkania masowo, mamy niewielki wpływ na aranżację.

Otrzymamy od firmy najwyżej kilka wizualizacji, spośród których wybierzemy najbardziej atrakcyjną. Nie będzie to unikalne mieszkanie, dostosowane do osobistych potrzeb. Jeśli więc zależy nam na indywidualnym projekcie i swobodzie w modyfikacji pakietu, skorzystanie z usług dewelopera nie będzie najlepszym pomysłem. Znacznie lepiej wtedy zrealizować wykończenia wnętrz w Gdańsku przy pomocy niezależnej firmy.

Korzystajmy z pomocy specjalistów

Ponieważ każdy sposób na wykończenie mieszkania posiada wady i zalety, warto podsumować rozważania na ich temat uniwersalnymi wskazówkami. Decydując się na samodzielne wykończenia wnętrz lub wybierając firmę, która wykona je kompleksowo, dokładnie weryfikujmy usługodawców. Dobrze, jeśli możemy dotrzeć do wiarygodnych opinii na temat wykonanych przez nich prac. Możemy na przykład kierować się rekomendacjami znajomych lub członków rodziny, którzy pomyślnie ukończyli prace nad swoimi mieszkaniami.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz w 2020?

Ceny materiałów budowlanych oraz wykończeniowych razem z płacami za wynagrodzenie z roku na rok idą w górę. Jeszcze przed kilkoma laty, koszt wykończenia m2. mieszkania wynosił w granicach 1000 zł. Obecnie jest to absolutne minimum i najczęściej za taką kwotę wykończymy mieszkanie w najniższym, tzn. ekonomicznym standardzie.

Zastosowane materiały w tym zakresie cenowym, będą musiały należeć do najniższej półki cenowej, bądź też będą pochodziły z różnych promocji.

W granicach 1500 – 2000 zł za m2 możemy już wykończyć mieszkanie w średnim standardzie. Standard wysoki rozpoczyna się od 3000 zł za m2 i w tej cenie możemy wykończyć mieszkanie w klasie premium. Obowiązujący cennik dotyczy roku 2020.

Wykończenie mieszkania pod klucz - Trójmiasto, Gdańsk, Gdynia, Sopot

Wykończenie pod klucz Gdynia obraz 2

Profesjonalizmu firmy budowlanej, która zajmuje się aranżacją i wykończeniem wnętrz, dowodzi także bogactwo wiedzy dostępnej na jej stronie internetowej. Jeśli artykuł wydał Ci się pomocny, zapraszamy do kontaktu – z przyjemnością zrealizujemy wszelkie prace remontowe i wykończeniowe, pozostawiając klientowi maksymalną swobodę w projektowaniu wymarzonego mieszkania. Przygotowana nieruchomość będzie służyła domownikom przez wiele lat w dobrym stanie. Skorzystaj z oferty wykończenia wnętrz, aby otrzymać mieszkanie w pełni odzwierciedlające Twoje potrzeby. Swoje usługi oferujemy na terenie całego trójmiasta: Gdańsk, Sopot, Gdynia oraz w okolicznych miejscowościach. 

    Leave Your Comment Here