ile trwa wykończenie mieszkania

Ile trwa wykończenie mieszkania?

Jeśli kupujesz mieszkanie w stanie surowym lub deweloperskim, musisz liczyć się z tym, że minie trochę czasu, zanim się do niego wprowadzisz. Nierzadko nie jest to kilka tygodni – czasem miną długie miesiące od otrzymania kluczy do momentu faktycznego wprowadzenia się. Dzisiaj sprawdzimy więc, ile trwa wykończenie mieszkania i jakie czynniki mają wpływ na ten czas. 

Robiąc to już po zakupie mieszkania, na pewno dużo dłużej poczekasz na moment, w którym będziesz mógł się wprowadzić. W dalszej części przygotowaliśmy dla Ciebie garść porad, dzięki którym łatwiej będzie Ci przebrnąć przez cały ten proces. Pamiętaj, że nasze czasowe ramy opieraliśmy na mieszkaniu o powierzchni około 60 mkw.

Potrzebujesz pomocy w wykończeniu mieszkania lub domu?

Zostaw to nam, a już po kilku tygodniach będziesz mógł zamieszkać w swoich nowych czterech kątach. Wykonamy projekt, zajmiemy się pracami remontowo-budowlanymi, umeblujemy i zaaranżujemy mieszkanie, a na koniec dokładnie je wysprzątamy! Poznaj naszą ofertę już dziś.

Zacznij od zlecenia przygotowania projektu mieszkania

jak wybrać dobrego architekta wnętrz

Na początek ważna uwaga – wiele osób pewnie pomyślało sobie teraz, po co komu projekt mieszkania. Architekt wnętrz kosztuje, a przecież każdy ma jakąś wizję w głowie i będzie w stanie wcielić ją w życie. Niestety nie jest to do końca prawdą. U osób niedoświadczonych marzenia mogą się znacznie różnić od tego, co spotka się w mieszkaniu po ich urzeczywistnieniu. Styl jest niespójny, przestrzeń źle wykorzystania, a wygoda nie tak duża, jak zakładało się początkowo.

Zdecydowanie polecamy udanie się do architekta, który przygotuje profesjonalny projekt. Zrób to w miarę wcześnie, gdyż przeciętnie czeka się na niego około miesiąca. Musisz być gotowy na kilka wizyt w biurze. Dobry specjalista będzie chciał dokładnie poznać Twoje potrzeby. Jednocześnie po przygotowaniu projektu koncepcyjnego poprosi Cię o akceptację lub zgłoszenie poprawek. Dopiero wtedy zacznie się robienie pełnego projektu.

Pracowników budowlanych szukaj na długo przed zakupem mieszkania

W zasadzie o ekipie budowlanej możesz pomyśleć nawet jeszcze przed wybraniem się do architekta.

ile trwa wykończenie mieszkania obraz 1

Powód? Ogromne obłożenie pracą takich specjalistów. Najgorzej jest w okresie wakacyjnym, ale tak naprawdę przez cały rok terminy mogą być długie. Kilka miesięcy oczekiwania na taką firmę nie jest niczym niezwykłym. W dużej mierze jest to efekt wyjazdu wielu specjalistów budowlanych do naszych zachodnich sąsiadów.

Pamiętaj, że jest opcja, dzięki której nie będziesz musiał się tym martwić. Decydując się na wykończenie mieszkania pod klucz, odpowiedzialna za to firma wyśle swoją ekipę. W tym rozwiązaniu zyskujesz kompleksową usługę. Biuro przygotuje projekt, zorganizuje materiały, kupi meble, zajmie się remontem, meblowaniem i na koniec sprzątaniem! Wbrew pozorom usługa pod klucz jest tańsza, niż załatwianie wszystkiego na własną rękę, a i oszczędza Twój czas.

projektowanie mieszkań gdańsk obraz 12

Czas oczekiwania na meble i materiały budowlane może być długi

Kolejna rzecz, która niestety znacząco wydłuża moment wprowadzenia się do nowego mieszkania to zakup potrzebnych rzeczy. 

Z podstawowymi materiałami budowlanymi oczywiście raczej nie będzie problemu. Jeśli jednak potrzebujesz czegoś wyszukanego, np. specjalnie przygotowanych płytek kamiennych, możesz na nie czekać tygodniami.

Czas wykonania mebli na wymiar

Zazwyczaj dość długo oczekuje się na meble wykonywane pod wymiar. Z doświadczenia wiemy, że najwięcej problemów jest z tymi przeznaczonymi do kuchni. Niestety zdarza się, że przychodzą nawet po 16 tygodniach od zamówienia! Wiele tygodni czeka się także na drzwi wykonane pod indywidualne zamówienie, jak i specjalne materiały sprowadzane z innych krajów.

Co ciekawe, czasem długo przychodzi poczekać na niektóre elementy wyposażenia kuchni.
Najwięcej problemów sprawiają luksusowe kabiny prysznicowe czy topowe modele wanien z hydromasażem. Nierzadko jest to nawet 4 do 5 tygodni, zanim rzeczy te dotrą do naszego domu.

To samo dotyczy większych zamówień glazury, grzejników czy gotowych parkietów. Tutaj także musisz uzbroić się w cierpliwość, oczekując dostawy nawet przez kilka długich tygodni.

To kolejny dowód na to, że warto zdecydować się na usługę wykończenia pod klucz. Kwestiami zakupu wszystkich tych rzeczy zajmie się doświadczona firma. Współpracując z wieloma producentami i hurtownikami, może liczyć na dużo szybszą realizację takich zleceń!

Ile trwają prace ekipy remontowo-budowlanej?

Czas dostarczenia materiałów budowlanych powinieneś zgrać z momentem, w którym pracę rozpocznie wynajęta przez Ciebie ekipa. 

ile trwa wykończenie mieszkania obraz 3

To, ile czasu spędzą w mieszkaniu, w dużej mierze zależy od tego, czy będą regularnie zaopatrywani. Jeśli pojawiają się opóźnienia w dostawie jakichś materiałów, ekipa może być całkowicie uziemiona. Czasem nie da się przejść do innych zadań wykończeniowych w oczekiwaniu na brakujące materiały.

Zależnie od stanu mieszkania oddzielne firmy będą między innymi kładły instalacje, tynkowały, malowały, przygotowywały podłogi oraz tapetowały. Specjaliści zajmą się także hydrauliką, montażem armatury łazienkowej i złożeniem mebli. Później możesz jeszcze czekać na pracę fachowców od dekorowania mieszkania. Ile to wszystko trwa? 

Wykończenie mieszkania – ile trwa?

Z naszego doświadczenia wiemy, że prace remontowo-budowlane w mieszkania do 60 mkw. trwają od 10 do 12 tygodni (przy braku opóźnień), a więc nawet 3 miesiące.

Czasem nie wszystko idzie zgodnie z planem

3-4 miesiące to przeciętny czas oczekiwania na całkowite wykończenie mieszkania. Może być on krótszy, jeśli zdecydujesz się od razu na kompleksową usługę przygotowania nieruchomości pod klucz. Co więcej, jeśli kupujesz mieszkanie wcześnie, w momencie, gdy deweloper jeszcze buduje obiekt, już wtedy pomyśl o swoich planach. Jeśli np. nie podoba Ci się aktualny rozkład pomieszczeń, skonsultuj to z deweloperem. Bardzo możliwe, że uda Ci się dogadać i mieszkanie już na etapie budowy będzie miało odpowiedni rozkład.

W przeciwnym przypadku może to wydłużyć czas wykończenia. Jeśli trzeba zburzyć niektóre ściany i postawić w innym miejscu, to nierzadko dochodzi do tego jeszcze przesuwanie instalacji elektrycznych i wodno-kanalizacyjnych.

Nieco dłużej może to trwać również wtedy, gdy zdecydujesz się na stworzenie tzw. systemu inteligentnego domu.

remonty trójmiasto 3

Wykończenie mieszkania na własną rękę 

Co jednak w sytuacji, gdy postanowisz wziąć te wszystkie obowiązki na własne barki? Tu mogą zacząć się kosztowne i czasochłonne problemy. Pamiętaj, że będziesz zatrudniał kilka ekip wykończeniowych, w tym malarzy, tynkarzy i specjalistów od różnych instalacji.

Twoim obowiązkiem jest kontrolowanie efektów ich pracy. Co w sytuacji, gdy któraś z ekip wykona robotę nieprofesjonalnie? Masz świadomość, że czasem firmy tego typu zwyczajnie porzucają zlecenia albo znacząco przeciągają terminy ich realizacji?

Jeśli ekipa zrobi coś źle, będziesz musiał szukać kolejnej. To zajmuje czas – pamiętaj o długich terminach. Co gorsza, nowi specjaliści zapewne będą poprawiać po kolejnych. Jeśli np. źle zostały położone płytki, trzeba je będzie zerwać i zamontować na nowo. Wiele z nich się uszkodzi, a to kolejne koszty, które poniesiesz Ty.

Naszym zdaniem to najlepszy dowód na to, że naprawdę nie powinieneś podejmować się wykończenia mieszkania sam. Usługa pod klucz, którą sami realizujemy, jest dużo bezpieczniejszym i bardziej ekonomicznym rozwiązaniem.

Czynniki wpływające na czas remontu

Zmiennych, które mogą decydować o tym, ile minie od momentu zakupu, do wprowadzenia się do mieszkania może być mnóstwo. Część zdążyliśmy już wymienić, ale to nie wszystkie aspekty, z którymi musisz się liczyć, decydując się na samodzielne przeprowadzenie tego procesu. Wymienimy więc jeszcze kilka, na które naprawdę powinieneś zwrócić baczną uwagę:

Profesjonalna ekipa remontowo-budowlana

To kwestia, nad którą powinieneś zastanowić się najintensywniej. Najlepiej, gdybyś mógł skorzystać z usług firmy z polecenia Twoich bliskich lub znajomych. Niestety na rynku działa mnóstwo specjalistów z branży remontowo-budowlanej, którzy fachowcami są tylko z nazwy. Zatrudnienie takich ludzi może się wiązać z drastycznym wydłużeniem czasu realizacji zlecenia. Wiele firm po prostu pracuje powolnie, inne pozostawiają po sobie ogromny bałagan, a kolejne niestety wykonują przysłowiową fuszerkę. Jeśli zauważysz błędy, dochodzenie roszczeń może być trudne. Często kończy się to wynajęciem kolejnej ekipy, która poprawi niedoskonałości po swoich poprzednikach. Ekipę remontową wybieraj z głową – lepiej zapłacić więcej niż mniej, ale dwukrotnie…

Zwróć uwagę na dostępność materiałów budowlanych

Zakup wszystkich potrzebnych do wykończenia mieszkania materiałów zrób z dużym wyprzedzeniem. Szybko przekonasz się, że na niektóre rzeczy będziesz musiał czekać nawet tygodniami. Choć tynki, farby, kleje i tapety są na bieżąco dostępne w takich sklepach, także rzeczy bardziej wyszukane mogą być tylko na zamówienie. Dotyczy to także wielu elementów drewnianych. Na przykład zrobiony na zamówienie parkiet musisz zostawić na jakiś czas, aby drewno wyschło. Gdy źle zaplanujesz ten proces, możesz mieć później problemy z zachowaniem ciągłości pracy przez brak materiałów.

Rodzaj podłóg może wpłynąć na czas realizacji wykończenia

Na koniec pozostają nam nawierzchnie podłogowe. Dziś często są one bardzo zróżnicowane, zależne od pomieszczenia. Jeśli większość mieszkania wyłożysz np. panelami, problemu zapewne nie będzie. Jeśli jednak planujesz wpleść tam elementy z kamienia, ceramikę czy naturalne drewno, czas przygotowania podłóg znacznie się wydłuży. Najwięcej czasu zajmuje układanie ceramiki oraz parkietów. Jednocześnie zadania te wymagają od firmy remontowej dużego doświadczenia, aby zostały wykonane prawidłowo.

Postaw na wykończenie mieszkania pod klucz!

Jak widzisz, będziesz ryzykował naprawdę wiele, decydując się na przejęcie tych wszystkich obowiązków na własne barki. Zapewne widzisz w tym oszczędności, ale pamiętaj, że są one tylko pozorne. Jeśli która ekipa remontowo-budowlana nawali, koszty wykończenia drastycznie wzrosną. Pamiętaj także, że firmy realizujące wykończenia pod klucz współpracują z wieloma producentami mebli na wymiar oraz materiałów budowlanych. Dzięki temu mogą zamawiać te rzeczy w cenach, których Ty, jako osoba prywatna, nie masz szans uzyskać.

Jeśli chcesz szybko, tanio i bez zbędnych problemów wykończyć swoje nowe mieszkanie, najlepiej już dziś skorzystaj z naszej oferty na kompleksowe wykończenie wnętrz. Działamy na terenie całego Trójmiasta i oferujemy profesjonalną usługę przygotowania nieruchomości pod klucz. 

    Leave Your Comment Here