Jak wybrać architekta wnętrz?

Jak wybrać architekta wnętrz?

Remont czy wykończenie wnętrza to zazwyczaj inwestycja kosztowna i realizowana na długie lata. Nic więc dziwnego, że każdy chce, aby efekt tych prac przeszedł najśmielsze oczekiwania, a pomieszczenia gwarantowały najwyższy komfort. W efekcie usługi architektów wnętrz cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Jednak pamiętaj, że specjalista specjaliście nierówny. Jak wybrać tego najlepszego? Sprawdź już teraz, jak wybrać architekta wnętrz!

Dlaczego warto zdecydować się na pomoc architekta wnętrz?

Na początek kilka słów dla osób niezdecydowanych, które wciąż wahają się, czy w ogóle jest sens skorzystać z pomocy architekta wnętrz. Trzeba brać pod uwagę to, jak dynamicznie zmieniają się trendy mody związane z wystrojem wnętrz. Równie szybkie przemiany przechodzą stosowane materiały i wyposażenie domów. Architekt wnętrz jest na bieżąco w tej dziedzinie i dlatego doskonale wie, jak stworzyć wnętrze funkcjonalne i modne jednocześnie.

jak wybrać dobrego architekta wnętrz

To, czego brakuje większości osób, to niestety wyobraźnia przestrzenna. Pewnie każda osoba szykująca się do prac wykończeniowych czy remontu ma w głowie jakąś wizję wystroju. Niestety marzenia są szybko weryfikowane przez rzeczywistość. Nagle okazuje się, że wnętrze jest mało funkcjonalne, a kolorystyka ścian kompletnie nie pasuje do mebli czy charakteru danego wnętrza.

Wszystkich tych problemów możesz uniknąć, decydując się na usługi architekta wnętrz. Dobry specjalista dokładnie wysłucha Twoich potrzeb i skonfrontuje je z dostępną w domu lub mieszkaniu przestrzenią. Spotkasz się z wieloma cennymi poradami, dzięki którym wnętrza Twoich czterech kątów będą przytulne, miłe dla oka i przede wszystkim wyjątkowo wygodne.

Jak wybrać dobrego architekta wnętrz?

Wybór konkretnego specjalisty to jedno, ale trzeba zacząć w ogóle od znalezienia takich osób na rynku. Pamiętaj, aby nigdy nie decydować się na usługi pierwszego napotkanego na drodze biura architektów. Powinieneś porównać ze sobą oferty, dokładnie je przeanalizować, zbadać doświadczenie i dopiero na tej podstawie wybrać usługobiorcę.

Jak znaleźć odpowiedniego architekta wnętrz?
Sposobów jest wiele, a do najpopularniejszych można zaliczyć:

wypytanie rodziny lub znajomych, którzy w ostatnim czasie korzystali z pomocy architekta (staraj się jednak korzystać z polecenia tych osób, które w kwestii wystroju wnętrz mają gust podobny do Twojego),

przeglądanie ogłoszeń i forów internetowych poświęconych tej tematyce (tutaj stosuj się do zasady ograniczonego zaufania, gdyż mnóstwo opinii w sieci jest dziełem specjalistów od tzw. marketingu szeptanego i mają one niewiele wspólnego z rzeczywistością),

udanie się na targi branżowe, np. firm meblarskich, gdzie można spotkać wielu dobrych architektów,

przejrzenie prasy branżowej, różnego rodzaju czasopism skupiających się na aranżacji wnętrz (większość artykułów jest dziełem profesjonalnych architektów i często znajdziesz dane kontaktowe do nich).

Jeśli tylko możesz, nie spiesz się w tych poszukiwaniach. Remont na pewno planujesz z dużym wyprzedzeniem i to już wtedy powinieneś zacząć poszukiwania architekta.

Potrzebujesz pomocy w wykończeniu mieszkania lub domu?

Możesz również skorzystać z naszych usług. Napisz do nas i i uzgodnijmy szczegóły.

Wybierając dobrego architekta, musisz go zweryfikować

Zakładamy, że na tym etapie masz już namiary na kilku architektów, którzy wydają Ci się ludźmi godnymi zaufania. Nadszedł więc czas na głębszą analizę ich oferty. Na początek zweryfikuj dokładnie portfolio konkretnego biura. Jeśli firma nie ma swojej strony internetowej albo nie chwali się poprzednimi realizacjami, lepiej odpuść korzystanie z tych usług.

Przeglądanie portfolio to świetny sposób na tylko na ocenę, czy dany specjalista naprawdę zna się na tym, co robi. Pamiętaj, że architekci to też ludzie, którzy mają własny gust. Choć starają się kierować potrzebami klientów, to jednak łatwo zauważyć, że dana osoba kieruje się jednak pewnymi, indywidualnymi standardami. Przeglądając takie portfolio sprawdź, czy poprzednie realizacje swoją formą pasują do Twojej wizji wyglądu domu, czy mieszkania.

Jakich architektów wnętrz unikać?

Na pewno unikaj tych architektów, którzy nadmiernie trzymają się danego stylu. Jeśli widzisz, że wszystkie mieszkania są urządzane w podobnej formie, lepiej zrezygnuj z takich usług. Może to oznacza, że fachowiec nie do końca jest chętny na to, aby słuchać potrzeb swoich klientów.

Radzimy także upewnić się, że portfolio obejmuje swym zakresem nie tylko projekty. Wizualizacje komputerowe to jedno, ale w dobrym zestawieniu dorobku architekta powinny się znaleźć również zdjęcia gotowych wnętrz. Sprawdź, jak ma się projekt do rzeczywistości i oceń, czy widoczne na fotografiach efekty są dla Ciebie zadowalające.

Wyślij zapytania o ofertę do architektów wnętrz

Po przeanalizowaniu portfolio lista architektów na pewno się zawęziła. Na tym etapie powinieneś wysłać do tych osób zapytania ofertowe. Nie bój się tego robić, takie wstępne przedstawienie zakresu prac nic nie kosztuje, a daje Ci duży pogląd na propozycję konkretnego biura.

ile kosztuje projekt koncepcyjny

Przede wszystkim staraj się stawiać na te biura, które gwarantują szeroki zakres wsparcia. Dobry architekt nie tylko przygotuje projekt, ale także zajmie się kosztorysem oraz przedstawieniem konkretnych mebli, produktów i materiałów budowlanych, jakie trzeba kupić. Mało tego, niektóre biura architektoniczne oferują usługi kompleksowe, czyli od projektu, po prace budowlane i na sprzątaniu kończąc. Takie usługi tylko pozornie są droższe. Kompleksowa oferta to oszczędność pieniędzy, jak i czasu. Do tego architekt jest odpowiedzialny za zakupy, a często ma u producentów rabaty, które są niedostępne dla zwykłych klientów.

Zwróć uwagę na to, czy architekt jasno opisuje kryteria wyliczania swojego wynagrodzenia. W ofercie powinny się znaleźć informacje mówiące o tym, że na cenę wpływa np. metraż mieszkania, zakres prac projektowych czy ewentualny nadzór nad pracami budowlanymi. Nie ma nic gorszego od zaskakiwania klienta ceną na koniec realizacji usług. Sam na pewno nie chcesz być tak traktowany i dlatego lepiej omijaj takie oferty.

Sprawdź też: Wykończenie mieszkania pod klucz – czy jest to opłacalne?

Pierwsza rozmowa z architektem wnętrz

Czy wiesz, że pierwsza rozmowa często kończy się przedstawieniem wstępnej wizji projektu wnętrz, a pomimo tego nic nie kosztuje? Nie dostaniesz gotowego rysunku, ale architekt na pewno już wtedy przedstawi Ci kilka swoich wizji i zapewni garść przydatnych porad. Jeśli tego nie będzie, możesz podejrzewać, że masz do czynienia z mało kompetentnym specjalistą.

rozmowa z architektem wnętrz

Rozmowa tak naprawdę bardzo dużo powie Ci o konkretnej usłudze. Dowiesz się, czy architekt jest zaangażowany w swoją pracę, czy ma głowę pełną pomysłów i przede wszystkim, czy sumiennie słucha potrzeb klientów. Profesjonalnie przeprowadzona rozmowa to dobry znak, który powinien Cię zachęcić do wyboru właśnie tej oferty.

Czas realizacji – o to także powinieneś zapytać

W trakcie pierwszej rozmowy lub przy zapytaniu ofertowym powinieneś również poprosić o orientacyjne określenie czasu, jaki daje sobie specjalista.

Zazwyczaj przygotowanie projektu koncepcyjnego zajmuje do dwóch tygodni. Na tym etapie otrzymujesz wstępne plany i możliwość wprowadzania różnych poprawek. Po akceptacji konceptu architekt zajmuje się przygotowaniem jego finalnej wersji. To również nie powinno trwać, nie wiadomo, jak długo.

Gdy architekt mało precyzyjnie informuje o czasie lub unika odpowiedzi na to pytanie, to może oznaczać, że ma problem z organizacją pracy. To niestety bardzo zła cecha w tej branży. Czekanie tygodniami na projekt i wręcz dopraszanie się o zwiększenie tempa to nic przyjemnego.

Oczywiście pamiętaj, że fachowiec będzie potrzebował więcej czasu, gdy zlecasz mu zrobienie pełnego projektu. Uwzględnia on wszystkie materiały potrzebne do wykończenia wnętrz oraz kosztorys prac. Na opracowanie tych dokumentów potrzeba trochę czasu.

Przy wyborze architekta nigdy nie kieruj się ceną

Pamiętaj, że w tej branży cena to naprawdę bardzo zły doradca. Myślisz, że skoro koszt wykonania projektu jest duży, to jego jakość będzie najwyższa? Nic bardziej mylnego, gdyż wcale nie jest to regułą.

Przede wszystkim skup się na zaangażowaniu architekta w pracę, jego portfolio oraz podejście do klienta. Dopiero później, mając już kilka upatrzonych ofert, możesz wybrać po prostu tę, która jest tańsza.

Co to znaczy dobry architekt wnętrz?

Czas na podsumowanie wszystkiego, o czym wspominaliśmy do tej pory. Szukając architekta, powinieneś wiedzieć, czym powinien się cechować dobry specjalista, któremu warto zaufać.

Dobry architekt wnętrz przede wszystkim:

powinien być komunikatywny i otwarty na ludzi, wysłuchujący ich potrzeb i starający się wypracować kompromisy (często wizja klienta jest niemożliwa do wdrożenia z racji ograniczeń powierzchni nieruchomości, ale dobry architekt na pewno znajdzie atrakcyjne kompromisy),

musi wykazywać się kreatywnością, która ułatwia rozwiązywanie problemów i idealne wykorzystanie każdej wolnej przestrzeni w budynku,

powinien mieć dużą wiedzę techniczną (Łatwo wykonać projekt, który technicznie będzie niemożliwy do wdrożenia, prawda? Dobry fachowiec ma dużą wiedzę na temat materiałów budowlanych i technologii, a do tego wie, jak z nich korzystać),

powinien umieć zaprojektować funkcjonalne wnętrza w nawet bardzo małych mieszkaniach (przy dobrym planowaniu można cieszyć się funkcjonalnością i ładnym wyglądem wnętrze bez nadmiernej utraty przestrzeni do życia),

musi być cierpliwy (ludzie są różni, mają odmienne potrzeby, ale dobry fachowiec cierpliwie wysłucha wszystkich propozycji, starając się do nich sensownie odnosić).

Oczywiście osoba taka musi wykazywać się również dużą kulturą osobistą i powinna wyglądać schludnie.

Jak wybrać architekta wnętrz – podsumowanie i współpraca

Jeśli już wiesz, z którym biurem podejmiesz współpracę, przejdź do ustalania szczegółów. Wypytaj o wszystko i dokładnie ustal terminy oraz zakres współpracy. Nie bój się zadawać pytań, ale jednocześnie bądź przygotowany na to, że sam będziesz musiał na wiele odpowiedzieć.
 

Dobry architekt przy pierwszym spotkaniu będzie Cię chciał bardzo dokładnie poznać. Naszykuj się na tę rozmowę, przede wszystkim pod kątem tego, czego tak naprawdę oczekujesz od przyszłych wnętrz. Pamiętaj, że takimi usługami zajmuje się również nasza firma. Jeśli szukasz na terenie Trójmiasta specjalistów z wieloletnim doświadczeniem i doskonałą opinią na rynku, zgłoś się do nas już dziś. Zajmujemy się nie tylko projektami, ale także pracami budowlanymi. Proponujemy kompleksowe usługi wykańczania domów i mieszkań pod klucz i mamy atrakcyjne ceny!

    Leave Your Comment Here