ile kosztuje wykończenie mieszkania stan deweloperski

Ile kosztuje wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim?

Planujesz zakup nowego mieszkania, które będzie w stanie deweloperskim? Być może jesteś skuszony niską ceną, ale pamiętaj o dodatkowych kosztach, jakie musisz ponieść. Takie mieszkanie trzeba wykończyć samodzielnie. Chcesz wiedzieć, ile może to kosztować? Sprawdź już teraz, ile kosztuje wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim i przygotuj się finansowo na taką inwestycję.

Potrzebujesz pomocy w wykończeniu mieszkania?

Zajmujemy się nie tylko pracami budowlanymi i meblowaniem. Zatrudniamy również świetnych architektów, którzy przygotowują spektakularne projekty wnętrz. Skontaktuj się z nami już dziś i postaw na usługi specjalistów – dzięki tej ofercie zainwestujesz w prawdziwe mieszkanie swoich marzeń!  Chcesz poznać koszt wykończenia mieszkania? Masz mieszkanie w stanie deweloperskim i interesuje Cię generalny remont? Oszacujemy dla Ciebie wstępną wycenę wykończenia mieszkania.

Czym jest stan deweloperski?

Zaczniemy jednak od absolutnych podstaw – co należy rozumieć przez stan deweloperski? Mieszkania lub domy można kupować w stanie surowym, deweloperskim lub przygotowane pod klucz. W przypadku stanu deweloperskiego otrzymujesz nieruchomość z kompletnie niewykończonymi pomieszczeniami.

stan deweloperski

W praktyce oznacza to, że mieszkanie lub dom będą mieć okna, drzwi oraz gotowe instalacje, w tym elektryczną, wodną i kanalizacyjną. Pojawią się gniazdka elektryczne, przyłącza wodne i kanalizacyjne, ale nie znajdziesz np. oświetlenia czy armatury łazienkowej. Co jednak ważniejsze, mieszkanie jest kompletnie niewykończone. Znajdziesz tam gołą posadzkę i puste ściany (zazwyczaj już otynkowane). Nic nie jest pomalowane i nie ma podstawowego wyposażenia. Po zakupie będziesz więc odpowiedzialny za kompleksowe wykończenie nieruchomości oraz jej umeblowanie zgodnie z oczekiwaniami. Ile w takim razie może to kosztować?

Jakie są podstawowe koszty wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim?

Najwięcej wydasz na materiały budowlane. W przypadku większych miast koszty te szacuje się na kwotę od 1000 zł do nawet 3000 zł za każdy m2. Wszystko zależy od tego, na jakie materiały się zdecydujesz.

Dolny pułap dotyczy materiałów ekonomicznych, z najniższej półki cenowej. Choć pozornie tanie, to jednak nie zalecamy ich używania do wykończenia całego mieszkania. Oszczędności mogą okazać się pozorne, gdyż krótko po zakończeniu prac mogą ujawniać się różne wady i niedociągnięcia.

Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest celowanie w średnią półkę cenową, czyli wydatek około 2000 zł za każdy m2. W tym pułapie cenowym znajdziesz już materiały niezłej klasy, godne zaufania, ale wciąż stosunkowo tanie.

Najkosztowniejsze będą materiały z wysokiej półki, od najlepszych producentów, często innowacyjne technologicznie i wykonane z naturalnych składników. Pamiętaj, że wszystkie te kwoty są mocno orientacyjne. Wiele zależy od specyfiki lokalnego rynku, sezonu (jest on ważny w budownictwie) i promocji, na które być może trafisz.

Sprawdź też: Ile kosztuje projektant wnętrz

Ile kosztują materiały budowlane?

Dokładne oszacowanie cen materiałów budowlanych to trudne zadanie. Rynek zmienia się dynamicznie, ceny nieustannie rosną lub spadają, a do tego sklepy organizują różnego rodzaju promocje. 

Na chwilę obecną za podstawowe materiały trzeba zapłacić:

około 30 zł za puszkę kolorowej farby o pojemności 2,5 litra (bez usługi mieszania),

40 do 60 zł za metr kwadratowy pokrycia podłogowego w formie paneli (deski, płytki czy parkiet będą dużo droższe),

od 40 do nawet 80 zł za każdy metr dobrej jakości wykładziny.

Naturalnie to tylko podstawa. Na pewno potrzebne będą również różnego rodzaju kleje, gładzie gipsowe, cement czy wiele drobnych narzędzi. Trudno więc bardzo dokładnie oszacować koszty.

Wykończenie mieszkania koszt robocizny

Podejrzewamy, że nie będziesz zajmował się samodzielnie wykończeniem mieszkania w stanie deweloperskim, a przynajmniej nie w całości. Wiedza, doświadczenie i odpowiednie narzędzia to podstawa. Problemem jest jednak również czas, którego większości z nas po prostu brakuje. Wbrew pozorom lepiej zatrudnić ekipę remontową, która przejmie na siebie wszystkie obowiązki.

Tutaj polecamy przede wszystkim specjalistów oferujących usługi kompleksowe. Nie trzeba kontrolować wielu ekip i w razie problemów zastanawiać się, kto dokładnie jest odpowiedzialny za usterki. Zlecenie kompleksowej usługi jest również tańsze niż rozdzielanie jej na mniejsze, pojedyncze. Jeśli szukasz fachowców, zawsze możesz skorzystać z naszej pomocy – skorzystaj z usług profesjonalistów  już dziś!

Biorąc pod uwagę rozdrabnianie się na pojedyncze usługi, koszty mogą być trudne do oszacowania. Np. ekipa malująca średnio liczy sobie od 8 zł do 12 zł za każdy metr. Za wykonanie podłogi możesz zapłacić nawet 25 zł od metra, a za wykończenie łazienki do 500 zł za każdy metr.

Wiele osób będzie również chciało zlecić wykonane projektu aranżacji wnętrza. Architekci też się cenią, szczególnie renomowani, i oczywiście trzeba o tym pamiętać. Najprostsze projekty kosztują w granicach 80 zł za metr, ale koszty mogą być dużo wyższe, gdy liczysz na coś spektakularnego.

Sprawdź też: Wykończenie mieszkania pod klucz – czy jest to opłacalne?

Na czym nie oszczędzać przy wykończeniu mieszkania

Zdajemy sobie sprawę z tego, że wykończenie oraz aranżacja wiążą się z dużymi wydatkami i każdy będzie próbował znaleźć pewne oszczędności. Oczywiście nie ma w tym nic złego, ale tylko pod warunkiem, że robi się to z głową. Są pewne elementy, w które po prostu powinno się zainwestować trochę większe pieniądze.

Oszczędności nie poszukuj w tych rzeczach, które będą intensywnie eksploatowane i muszą w takich warunkach wytrzymać długie lata.  Nie oszczędzaj w takim razie na:

Podłodze

Chodzi się po nich każdego dnia, ustawia meble, dzieci na nich figlują, a i zwierzęta domowe (jeśli je posiadasz), dołożą swoją cegiełkę do szybszego zużycia.

Łazience

na wykończeniu tego pomieszczenia nie możesz oszczędzać. Pamiętaj, że cały czas utrzymuje się tam duża wilgotność, a więc materiały budowlane muszą cechować się możliwie najwyższą jakością. Nie oszczędzaj również na samej armaturze, jeśli chcesz cieszyć się jej świetnym wyglądem przez długie lata.

Kuchni

Podobnie jak łazienka, jest to pomieszczenie wyjątkowo intensywnie eksploatowane. Nie oszczędzaj na meblach, materiałach budowlanych oraz sprzęcie i wyposażeniu.

Gdzie szukać oszczędności przy wykończeniu mieszkania

Czas zająć się przyjemniejszymi kwestiami, a więc tym, gdzie bezpiecznie można zaoszczędzić, nierzadko naprawdę sporo. Oto kilka naszych wskazówek, dzięki którym w Twoim portfelu na pewno zostanie więcej pieniędzy.

Farba nie musi być najdroższa

Wbrew pozorom w tym segmencie materiałów budowlanych jakość nie zawsze idzie w parze z ceną. Tańsze farby, od mniej znanych producentów, mogą być równie dobre, jak te od renomowanych marek – pamiętaj o tym.

Zrezygnuj z usług mieszalni

Jeśli nie potrzebujesz wyszukanego koloru, spokojnie możesz zrezygnować z mieszalników, które są dostępne w sklepach z farbami. Tylko na tej jednej usłudze zaoszczędzisz sporo grosza.

Nie kupuj od razu wszystkiego

Czy naprawdę musisz w krótkim czasie umeblować swoje mieszkanie w maksymalnym stopniu? Na pewno są meble, bez których spokojnie obejdziesz się w pierwszych miesiącach użytkowania nieruchomości. Zostaw sobie takie zakupy na później – rozkładając płatności, łatwiej będzie Ci „spiąć” domowy budżet.

Nie stawiaj na wyszukane meble

Jeśli kupujesz przestronne mieszkanie, nie musisz zamawiać wszystkich mebli pod wymiar. Warto w ten sposób wyposażyć kuchnię, ale w przypadku pozostałych pomieszczeń możesz spokojnie postawić na standardowe i tym samym tańsze, gotowe meble ze sklepów.

Koszt mebli i urządzeń do mieszkania

Samo wykończenie mieszkania, a więc zakup materiałów budowlanych i wynajęcie ekipy remontowej to nie wszystkie koszty. Na koniec zostaje bowiem umeblowanie przestrzeni. Tutaj trudno jednoznacznie oszacować koszty, gdyż potrzeby każdej osoby będą nieco inne. Są jednak rzeczy, z których korzysta praktycznie każdy. Sprawdźmy w takim razie, z jakimi kosztami może wiązać się ich zakup.

Łazienka

 • Kabina prysznicowa + umywalka i bateria do niej – około 1000 zł (cenę można obniżyć o około 400 zł kupując wannę zamiast kabiny),
 • Sedes – około 150 zł,
 • Szafka pod umywalkę oraz lustro nad nią – około 150 zł.

Wyposażenie pokoi

 • Szafa + sofa + regał + komoda – około 1100 zł łącznie,
 • Klasyczny stolik RTV pod telewizor i inne sprzęty – minimum 100 zł,
 • Stół z kompletem 4 krzeseł do jadalni – minimum 300 zł,
 • Drzwi do poszczególnych pomieszczeń będą kosztować minimum 300-400 zł za każdą sztukę.

Kuchnia

 • W przypadku wyboru mebli przygotowywanych pod wymiar trzeba być przygotowanym na wydatek nawet kilku tysięcy złotych (warto jednak zdecydować się na to, jeśli liczy się na dobre wykorzystanie przestrzeni i odpowiednią funkcjonalność pomieszczenia),
 • Klasyczne, gotowe już zestawy mebli pochłoną maksymalnie około 1500 zł.
 • W kuchni nie może zabraknąć również podstawowego sprzętu, czyli lodówki, kuchenki oraz zlewu
 • To wydatek około 1900 zł (będzie to kosztować dużo więcej, gdy wybierze się płytę indukcyjną, zamiast kuchenki gazowej).

3 zasady, o których musisz pamiętać przy wykańczaniu mieszkania!

Zapewne nie masz doświadczenia w zajmowaniu się nieruchomością w stanie deweloperskim, prawda? W naszym kraju jest duże przywiązanie do mieszkań – najczęściej kupujemy je raz w życiu, mieszkając tam do swoich ostatnich dni

remonty sopot obraz 8

Zanim więc zabierzesz się za inwestycję, zapisz sobie i zastosuj się do tych 3 zasad:

Bądź przygotowany na niespodziewane wydatki

Nigdy tak do końca nie sugeruj się obliczonymi wydatkami, jakie będą się wiązać z wykończeniem mieszkania. Planując budżet, pozostaw sobie pole do manewru, pewien zapas gotówki w razie niespodziewanych sytuacji. Inwestycje planuje się często w wielomiesięcznym wyprzedzeniem. W przyszłości ceny materiałów budowlanych mogą być przecież dużo wyższe. Ekipa może kosztować więcej, a i jest ryzyko, że źle wykona swoją pracę i będziesz musiał ponieść dodatkowe koszty.

ZASADA 1

Nie bagatelizuj biurokracji

Wiemy, że to nieprzyjemne, ale papier miał, ma i długo będzie miał największą wartość w naszym kraju. Sumiennie zbieraj wszystkie paragony, faktury i inne rachunki z zakupów. Koniecznie trzymaj również umowy podpisywane z firmami odpowiedzialnymi za wykończenie wnętrz. Gdy pojawią się jakieś problemy, dzięki powyższym dokumentom oszczędzisz sobie nadprogramowych kosztów.

ZASADA 2

Spontaniczność jest niewskazana

Choć spontaniczne pomysły i działania często okazują się najlepsze, to jednak nie przy tak poważnej inwestycji. Dokładnie planuj wyposażenie wnętrza, przemyśl wygląd pomieszczeń i najlepiej skorzystać z pomocy architekta, który zajmie się projektem. Wykańczasz mieszkanie na lata – nie chcesz na pewno, aby po zakończeniu prac okazało się, że styl Ci nie odpowiada, a funkcjonalność pozostawia wiele do życzenia, prawda?

ZASADA 3

Skorzystaj z pomocy specjalistów

remonty gdynia obraz 1

Nie będziemy ukrywać, że samodzielne wykończenie mieszkania jest tańsze, gdyż odchodzą koszty wynajmu ekip, ale zazwyczaj nie jest to dobre rozwiązanie. Odpowiednie doświadczenie i umiejętności budowlane są wymagane do tego, aby przygotować naprawdę elegancką i funkcjonalną przestrzeń. Samodzielne wykańczanie może skończyć się również wieloma pomyłkami. Do tego trzeba mieć na to bardzo dużo czasu.

Paradoksalnie, biorąc sprawy we własne ręce, można przepłacić na materiałach budowlanych. Nasza firma, zajmująca się kompleksowym wykończeniem mieszkań pod klucz, współpracuje z najlepszymi producentami i sklepami. Dzięki temu możemy uzyskać ceny dużo niższe niż detaliczne, dostępne dla klientów prywatnych. Nasze usługi to również oszczędność czasu i bezpieczeństwo. Szybko zrealizujemy wszystkie powierzone nam zadania i zadbamy o to, aby efekty przeszły najśmielsze oczekiwania inwestora.

  Leave Your Comment Here