architekt wnętrz

Projektowanie wnętrz – od A do Z

Profesjonalne usługi, jakimi jest niewątpliwie projektowanie wnętrz to dzisiaj gorący temat, o którym mówi się dużo i bardzo często. Nie ma co się temu dziwić. Każdy z nas chce przecież mieszkać w stylowym domu, który jednak równocześnie pozostanie również miejscem wygodnym, gwarantującym doskonałą ergonomię. W dobie popularności stosunkowo niewielkich mieszkach, ich urządzenie okazuje się sztuką. Z tego powodu nie zawsze dobrym pomysłem będzie próba aranżacji na własną rękę. Dlaczego tak uważamy i co w ogóle trzeba wiedzieć o projektowaniu wnętrz? Tego wszystkiego dowiecie się z dalszej części.

Zaprojektuj sam mieszkanie – samodzielne projektowanie wnętrz

Wystarczy wybrać się do pierwszego lepszego sklepu z meblami lub z materiałami budowlanymi do wykańczania wnętrz, aby już po krótkiej chwili nabawić się bólu głowy. Każda osoba kupująca mieszkanie lub przymierzająca się do głębokiego remontu, na pewno ma nakreśloną w głowie jakąś wstępną wizję wyglądu wnętrza. Marzenie jednak najczęściej są mocno przekolorowane i przy próbie wdrożenia ich w życie może się okazać, że to wcale nie będzie takie proste.

Naturalnie nic nie stoi na przeszkodzie, aby projektowanie wnętrz przeprowadzić w 100-procentach we własnym zakresie. Teoretycznie wystarczy tutaj odrobina samozaparcia, ale w praktyce zmarnuje się na to mnóstwo czasu. Wieczne bieganie po sklepach, rysowanie planów lub generowanie ich w programach komputerowych, mierzenie i kombinowanie do upadłego. Nawet starając się do granic możliwości często na koniec okazuje się, że wnętrza nie do końca spełniają naszą wizję. Miało być elegancko i funkcjonalnie, ale jest tylko elegancko, bo ergonomia, brutalnie mówiąc, „leży”. Największym wyzwaniem jest niewątpliwie urządzenie małych mieszkań czy domów. Miejsca jest niewiele i trzeba tutaj szukać kompromisów pomiędzy estetyką, a ergonomią.

Na pewno na samodzielne projektowanie wnętrz będziemy potrzebowali mnóstwo czasu, jak również w pewnym stopniu talentu artystycznego. Warto więc jeszcze raz dokładnie się zastanowić, czy skorzystanie z usług doświadczonego projektanta nie będzie jednak lepszym rozwiązaniem.

Sprawdź też: Projektowanie wnętrz gdańsk

Jak wygląda usługa projektowania wnętrz?

projektowanie wnętrz obrazek 3

Jeśli zdecydujecie się przekazać to zadanie specjalistom, na pewno nie stracicie swojego prywatnego czasu. Tak, macie rację, praca projektanta kosztuje i jest to dodatkowy wydatek, który trzeba sobie wkalkulować w budżet. Pamiętajcie jednak o istotnych zaletach. Biuro projektowe potrafi, dosłownie i w przenośni, dokonać cudów, wyciskając maksimum możliwości nawet z pozornie małego i słabo ustawnego pomieszczenia. Wnętrze będzie nie tylko piękne, ale także funkcjonalne i w pełni dopasowane do potrzeb zlecającego.

Co więcej, wbrew pozorom korzystając z usług biura projektowego możecie trochę zaoszczędzić. Nasza firma na przykład współpracuje z wieloma dostawcami materiałów budowlanych, mebli i artykułów wykończeniowych. Tym samym możemy zaoferować dużo lepsze ceny, niż znajdziecie w zwykłych sklepach. Ponieważ wszystko bierzemy na siebie, to udzielamy również długiej gwarancji. Dodatkowo odchodzi potrzeba poszukiwania ekip budowlanych, na przykład zajmujących się kładzeniem podłóg, tynkowaniem czy malowaniem.

Przygotowanie projektu wnętrz

projektowanie wnętrz obrazek 2

Każde biuro projektowe, w tym nasze, rozpoczyna swoją pracę od zebrania niezbędnych informacji. Jeśli budynek jest nowy, najlepiej dostarczyć jego projekt. W przypadku obiektów starszych pracownik zazwyczaj zjawi się na miejscu i przeprowadzi wizję lokalną. Później przychodzi czas na szczerą rozmowę. Na tym etapie trzeba naszykować się na gradobicie pytań ze strony projektanta. Nie dziwcie się jednak temu. Projektowane wnętrz realizowane przez profesjonalistów ma na celu całkowite zaspokojenie potrzeb zamawiającego. Aby było to możliwe, trzeba je najpierw dokładnie poznać.

Na tym etapie projektant na pewno przedstawi już kilka własnych pomysłów wstępnych. Jest to jednocześnie moment, w którym bez ponoszenia kosztów można się jeszcze rozmyślić i zrezygnować z usługi. Jeśli tak się nie stanie, kolejnym etapem będzie przygotowanie projektu koncepcyjnego.

Jaka jest różnica pomiędzy projektem koncepcyjnym, wykonawczym oraz kompleksowym?

Koncept to swego rodzaju wstępny plan, który zostanie zaprezentowany klientowi z możliwością wprowadzenia szeregu zmian. Projektowanie wnętrz może zakończyć się również na tym etapie. Plan koncepcyjny będzie tańszy od pełnego, ale…jest to jedynie graficzne przedstawienie wizji. Nie otrzymacie listy materiałów budowlanych, kodów kolorów farb i informacji o potrzebnych meblach. Korzystając z takiego planu można już brać się do pracy, ale trzeba pamiętać o tym, że finalny efekt może nieco różnić się od tego, co zakładał projekt.

Jeśli jednak decydujecie się na dalszą współpracę, teraz będzie już podpisana umowa z biurem. Projektowanie wnętrz przejdzie na etap szykowania finalnej wersji konceptu wystroju. Do niego zostanie dołączony harmonogram prac, lista materiałów i mebli, a także szczegółowy kosztorys. Najlepiej pozostawić wszystkie prace w rękach biura. Zajmie się ono zakupami, a do tego zapewni własne ekipy budowlane, które niejako przygotują mieszkanie lub dom pod klucz.

Projektowanie wnętrz cena

projektowanie wnętrz obrazek 3

Czas wspomnieć kilka słów o cenach. Paradoksalnie, co początkowo może Wam się wydać dziwne, cena projektu będzie tym wyższa im…mieszkanie czy dom są mniejsze. Chodzi tutaj o stawki za metr kwadratowy, gdyż to w ten sposób rozlicza się pracę za wykonanie projektu.

Dla przykładu, aranżacja mieszkania o powierzchni od 30 do 50 mkw. może kosztować w granicach 50 zł za każdy metr. Mieszkanie większe, do 70 mkw. to już wydatek rzędu około 30 zł za metr.

Dlaczego projekt wnętrz jest tańszy przy większych mieszkaniach?

Odpowiedź na to pytanie mieliście tak naprawdę wcześniej. Projektowanie wnętrz małych mieszkań to niesamowite wyzwanie. Przestrzeni jest mało i dużym problemem jest takie jej wykorzystanie, aby było wygodnie i ładnie jednocześnie. Przy dużych powierzchniach zadanie to jest łatwiejsze i zajmuje mniej czasu, a więc i cena jest niższa.

Naturalnie mówimy tutaj o kosztach samego projektu. Projektowanie wnętrz nie kończy się na opracowaniu planu działania. Należy doliczyć koszty zakupu materiałów budowlanych, mebli i pracy ekip remontowych. Tutaj nie ma reguły, gdyż wszystko zależy od indywidualnej sytuacji.

Profesjonalny architekt wnętrz

projektowanie wnętrz gdansk obrazek 6

Szukasz rzetelnej firmy, która zaprojektuje Twoje mieszkanie? Zapraszamy do współpracy. Działamy na terenie całego województwa pomorskiego.

Projektowanie wnętrz: najważniejsze zasady i wskazówki aranżacji wnętrz

projektowanie wnętrz obrazek 5

Jeśli jednak koniecznie chcecie brać to wszystko na swoje barki, podsuniemy Wam teraz kilka wskazówek, dzięki którym zmniejszycie ryzyko popełnienia błędów. Na początek pamiętajcie o jednym – rzetelne pomiary! Nie bagatelizujcie tego tematu i dokładnie pomierzcie nie tylko długość i szerokość pomieszczeń, ale także ich wysokość. Najlepiej rozrysujcie sobie cały układ dokładnie na kartce lub skorzystajcie z programu komputerowego. Ludzkie oko niestety potrafi przekłamywać. Kiedy wchodzicie do kompletnie pustego pomieszczenia, może ono sprawiać wrażenie ogromnego. Wymiary i późniejsze zakupy wyposażenia szybko jednak zweryfikują to wrażenie.

Czas na kilka wskazówek zestawionych pod kątem charakteru aranżowanych pomieszczeń.

architekt wnętrz

Mała przestrzeń

  • do malowania ścian i sufitów najlepiej wykorzystać farby o jasnym, delikatnie chłodnym odcieniu (powiększają optycznie),
  • im mniej mebli będzie stało na podłodze, tym lepiej,
  • dużo szafek i półek wiszących na ścianach,
  • najlepsze będą meble w stylu minimalistycznym,
  • ograniczenie różnych ozdób na półkach,
  • wypełnienie pomieszczeń lustrami powiększy je optycznie.

Przestrzenie wyjątkowo duże

  • ozdobienie ścian wzorzystymi tapetami lub pomalowanie ich na ciemniejsze kolory (w ten sposób optycznie zmniejszymy wnętrze, czyniąc je przytulniejszym),
  • solidne i bardzo masywne meble o dużych gabarytach sprawdzają się najlepiej,
  • wiele dekoracyjnych detali na ścianach i na podłodze,
  • unikanie mebli minimalistycznych.

Wysokie pokoje

  • zastosowanie podwieszanych sufitów, najlepiej podświetlanych światłem LED-owym,
  • wykorzystanie dokładnie tego samego koloru co na suficie, na jeden ze ścian (najlepsze są tutaj kolory ciepłe),
  • alternatywą dla malowania w tym samym kolorze jednej ściany i sufitu może być spójna kolorystyka sufitu oraz podłogi,
  • zastosowanie ozdobnych, potężnych listew sztukateryjnych pod sufitem.

Bardzo niskie przestrzenie

  • najlepiej sufit pomalowany na biało,
  • malując ściany nie powinno się stosować odcięcia pomiędzy sufitem (kolor sięga aż do górnej krawędzi),
  • optyczne podwyższenie przestrzeni mogą zapewnić pionowe wzory, którymi przyozdobione będą ściany (na przykład pojedyncze pasy tapet).

Stosowane style wystroju

projektowanie wnętrz obrazek

Z zasady nikt nie będzie w żaden sposób zmuszał do tego, aby podczas projektowania trzymać się jednego, ściśle określonego stylu. Często zdarza się, że po prostu w ciekawy sposób miesza się je ze sobą. Jeśli odpowiedzialny jest za to specjalista, efekt może być wręcz oszałamiający. Wbrew pozorom jest to bardzo trudne. Celem konkretnego stylu jest bowiem przede wszystkim stworzenie spójnej formy, w której kolorystyka, wygląd mebli i ozdoby ładnie się ze sobą spinają. Mieszając różne style, bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, pojawia się prawdziwy chaos, który uwierzcie, wygląda bardzo źle.

Warto jednak wiedzieć, czym mniej więcej charakteryzują się najpopularniej stosowanie dzisiaj style wystroju wnętrz.

Klasyczne wykończenie wnętrz

  • królują tutaj materiały naturalne, w tym przede wszystkim drewno, z którego wykonane są meble i podłoga,
  • przyjemna, mocno naturalna kolorystyka, zawsze bardzo są ciepła,
  • nacisk na klasyczne ozdoby, takie jak mosiężne lampy, metalowe okucia foteli, obrazy w bogato zdobionych ramach czy rośliny w doniczkach w różnych miejscach

 

Minimalizm

  • niezwykle proste konstrukcyjne meble, delikatne, zazwyczaj wykonane z połączenia aluminium i szkła oraz tworzysz sztucznych,
  • dominacja bieli oraz różnych odcieni szarości,
  • niewielka ilość dodatków dekoracyjnych,
  • dużo luster,
  • stosowanie mebli do zabudowy.

Projektowanie wnętrz w stylu skandynawskim

  • połączenie elementów charakterystycznych dla stylu klasycznego i nowoczesnego,

  • przestrzeń intensywnie wypełniona roślinami,

  • duże okna i najlepiej brak firan (ewentualnie bardzo delikatne),

  • dominacja białych barw,

  • mnóstwo sztucznego światła, doświetlanie wielu punktów pomieszczeń,

  • główny materiał stanowi drewno.

Wnętrza kolonialne

  • rattan lub drewno egzotyczne stosowane do budowy mebli,

  • ozdabianie wnętrz akcesoriami znanymi z kultury afrykańskiej i azjatyckiej,

  • ciepłe kolory.

Pomieszczenia w stylu rustykalnym

  • nacisk na naturalne materiały, nie tylko drewno, ale także na przykład ekologiczny tynk wapienny lub gipsowy,
  • rattanowe lub wiklinowe meble,
  • dużo roślin oraz suszone zioła wieszane na ścianach i pod sufitem,
  • ciepła, stonowana kolorystyka.

 

Niektórzy gustują również w stylu Art Deco, który swoim wyglądem ma nawiązywać do wnętrz z lat 20 i 30 ubiegłego stulecia. Istnieje jeszcze styl eklektyczny, który jest doskonałym przykładem ciekawego mieszania się różnych form. Nie polecamy jednak próbować samodzielnie aranżować swoich mieszkań w tej formie. To niesamowicie trudne. Jego założeniem jest bowiem połączenie elementów stylu nowoczesnego z wystrojem typowym dla mocno historycznych już epok. Takie projektowanie wnętrz lepiej pozostawić w rękach fachowców.

Projektowanie wnętrz na własną rękę – czym trzeba się zająć?

projektowanie wnętrz gdańsk obrazek

Prac, które będą spoczywały na naszych barkach w tym przypadku jest naprawdę wiele. Jednym z trudniejszych wyzwań będzie niewątpliwie kolorystyka ścian i sufitów lub ewentualnie dobranie ozdób wykończeniowych w postaci tapet. Zadanie to jest naprawdę skomplikowane. Teoretycznie można pomalować cały pokój w tym samym kolorze, ale będzie to nudne i nieciekawe. Mieszanie ze sobą różnych kolorów wymaga za to dużego poczucia estetyki. Co gorsza, całość powinna współgrać z kolorystyką mebli oraz różnych dodatkowych ozdób. Dodajmy do tego trzymanie się istotnych zasad dotyczących kubatury pomieszczenia, o których wspomnieliśmy wcześniej.

Nawet najpiękniejsze meble nie uratują źle rozplanowanego domu ani mieszkania

Kolejna kwestia to wybór mebli. Tutaj łatwiejsze zadanie mają osoby dysponujące dużymi domami czy mieszkaniami. Mnóstwo przestrzeni sprawia, że można faktycznie bardziej skupić się na estetyce niż na funkcjonalności. Dostęp do mebli i tak zapewne będzie doskonały. Małe mieszkanie to natomiast duże problemy. Te standardowo sprzedawane w sklepach nie pozwalają zbyt dokładnie wykorzystać przestrzeni i mocno ograniczają. Lepszym rozwiązaniem jest więc zamówienie mebli pod wymiar, ale tutaj również trzeba dysponować jakimś pomysłem. Planowania jest tutaj mnóstwo i niestety z doświadczeniami wiemy, że wiele osób po prostu w pewnym momencie się poddaje.

Aranżacja wnętrz to także dobór podłogi.

Nie można zapominać również o podłogach. Często temat jest bagatelizowany, a ta niepozorna podłoga jest istotnym uzupełnieniem wyglądu całego mieszkania. Problemy sprawiają także dodatkowe ozdoby, a do tego przede wszystkim odpowiednie oświetlenie pomieszczeń. W zależności od rozkładu i kubatury, powinno się stosować różne triki powiększające lub zmniejszające przestrzeń.

Jesteśmy firmą specjalizującą się w projektowaniu wnętrz

Jeśli liczysz na piękne i funkcjonalne mieszkanie, które nie będzie kosztowało Cię majątku, zleć projektowanie wnętrz nam. Nie tylko przygotujemy projekt, ale także zajmujemy się wszystkimi pracami kompleksowo, szykując dla Ciebie tak naprawdę mieszkanie pod klucz.

Błędy popełniane przy projektowaniu wnętrz

Na koniec postanowiliśmy jeszcze przygotować krótką listę błędów projektowych, z którymi wielokrotnie się spotykaliśmy. Często zajmujemy się wykańczaniem wnętrz na zlecenie osób, które wcześniej próbowały w tym temacie swoich sił. Mamy duże doświadczenie i dlatego potrafimy wskazać, jakie błędy pojawiają się najczęściej. Dzięki tej liście być może uda Wam się ich uniknąć.

Najczęstsze błędy popełniane przez niedoświadczone osoby:

  • nadmierne skupianie się na wyglądzie, a nie na funkcjonalności mebli (takie wnętrza często stają się bardziej muzeum lub hotelem niż domem, w którym wygodnie się mieszka),
  • zapatrywanie się na projekty wnętrz z pism branżowych (to trochę jak z odzieżowymi pokazami mody, dobrze wygląda na wybiegu, ale nie nadaje się do użytku na co dzień),
  • próba wykonania idealnej kopii wystroju podpatrzonego u kogoś (każde mieszkanie ma inny rozkład, kopia tego typu nigdy nie wygląda więc dobrze),
  • wieszanie na ścianie malutkiego salonu ogromnego telewizora,
  • przesadny natłok mebli, szczególnie dostrzegalny i dokuczliwy w małych pomieszczeniach,
  • nieumiejętne łączenie kolorystyki w budynku,
  • stosowanie oświetlenia, które dobrze się prezentuje, ale nie ma żadnego charakteru funkcjonalnego (jest za słabe),
  • dosuwanie mebli pod same ściany w bardzo dużych pokojach,
  • brak harmonii w zastosowanych do wykończenia wnętrz materiałów (wspominaliśmy o tym, że mieszanie stylów jest niestety bardzo trudne),
  • zbyt krzykliwa kolorystyka (możecie wierzyć lub nie, ale kolorystyka wnętrza wpływa na nasz nastrój, krzykliwa ma naprawdę negatywny wydźwięk i rzadko się sprawdza).

Projektowanie wnętrz najlepiej pozostaw w rękach fachowców

Stopniowanie barw, zachowanie proporcji, inteligentne wykorzystanie przestrzeni czy triki generujące optyczne zjawiska powiększenia lub pomniejszenia. To tylko część z długiej listy elementów, o których trzeba mieć duże pojęcie, aby projektowanie wnętrz zakończyło się spektakularnym efektem wizualnym.

Można poświęcić naprawdę dużo czasu na planowanie i wydać mnóstwo pieniędzy na ostateczne wykończenie, a efekt często i tak nie zadowala. Można jednak również po prostu zgłosić się do nas. Oferujemy profesjonalne i kompleksowe projektowanie wnętrz, zawsze dopasowane do potrzeb i do konkretnych warunków. Gwarantujemy przy tym konkurencyjne ceny i pełną rzetelność. Po prostu skontaktuj się z nami. Wstępne omówienie projektu jest kompletnie darmowe, a więc nic nie ryzykujesz!

    Leave Your Comment Here