ile kosztuje projektant wnętrz

Ile kosztuje projektant wnętrz

Kto z nas nie marzy o pięknym, odświeżonym wyglądzie mieszkania. Decyzja o zrobieniu remontu nierzadko zapada z dnia na dzień, ale czy jesteś pewny, że poradzisz sobie z tym na własną rękę? Brak przemyślanego projektu i kierowania się tylko kilkoma kolekcjami mebli znalezionych w sklepach to zdecydowanie za mało. Nie chcesz przecież, aby po remoncie okazało się, że w zasadzie wnętrze wypadałoby przeorganizować, prawda? Lepiej zainwestować w pomoc specjalisty, czyli doświadczonego architekta. Sprawdź już teraz ile kosztuje projektant wnętrz i dlaczego warto zdecydować się na jego pomoc. Odpowiadamy!

Wnętrze musi być estetyczne, modne i jednocześnie funkcjonalne. Co więcej, dom nie może przytłaczać, a tak się dzieje w przypadku błędów projektowych. Doświadczony architekt sprytnie wykorzysta każdy zakamarek sprawiając, że mieszkanie stanie się nie tylko funkcjonalne, ale także piękne i ciepłe.

Oczywiście z pomocy takiego specjalisty powinni korzystać również właściciele większych lokali mieszkalnych. Paradoksalnie również duże mieszkanie może być problemem. Źle zaaranżowane będzie sprawiało wrażenie pustego i chłodnego, nie zachęcając do spędzania w nim czasu. Architekt odpowiednio „wypełni” to miejsce i zaproponuje rozwiązania, które na pewno sprostają Twoim oczekiwaniom.

Sprawdź też: Projektowanie mieszkań Gdańsk

Czy projektant wnętrz się opłaca?

Zanim przejdziemy do konkretów i postaramy się określić, ile kosztuje projektant wnętrz, na początek dużo ważniejsza informacja. Wiemy, że większość osób obawia się wysokich kosztów tej usługi. Na pewno nie będzie ona przesadnie tania, ale wbrew pozorom taka inwestycja może okazać się bardzo opłacalna.

Ile kosztuje projektant wnętrz 1

Z punktu widzenia finansów Twoje mieszkanie prawie na pewno zyska na wartości. Możesz sprawdzić to sam – ogłoszenia o sprzedaży nieruchomości zaaranżowanych przez fachowców osiągają znacznie wyższe ceny i są chętnie rozchwytywane! Jeśli w niedalekiej przyszłości będziesz planować sprzedaż, na pewno na tym zyskasz. Zarobisz również wtedy, gdy projektujesz wygląd mieszkania z myślą o przyszłym wynajmie. Estetyczny wygląd pozwoli Ci podnieść cenę czynszu i przyciągnąć więcej zainteresowanych.

Pieniądze to nie wszystko! Chyba dla każdego najważniejsze jest przecież to, aby czuć się we własnym domu komfortowo i bezpiecznie. Inwestycja w architekta wnętrz może to zagwarantować. Doświadczony fachowiec zadba o najdrobniejsze szczegóły. Co ważne, projektant nigdy nie działa „samolubnie”. Komponuje on wnętrze dla swojego klienta, którego potrzeby i sugestie zawsze stawiane są na pierwszym miejscu! 

Bez projektu możesz podwoić koszty remontu

Jeśli nadal cena usług projektantów wywołuje u Ciebie obawy, pomyśl o jeszcze jednej kwestii. Gdy zabierzesz się za samodzielne komponowanie wystroju mieszkania, możesz tylko pozornie na tym zyskać. Zaoszczędzisz na usłudze na pierwszym etapie, ale szybko możesz przekonać się o tym, że remont trzeba będzie zrobić ponownie. Dlaczego?

Kupując meble nie pomyślałeś o tym, jaki kolor ścian chcesz mieć w pomieszczeniu? Twoja łazienka była mocno zawilgocona i przed remontem nie pomyślałeś o sposobach rozwiązania tego problemu? A może masz mały pokój i nie zawracasz sobie głowy meblami przygotowanymi pod wymiar? To tylko przykłady typowych błędów popełnianych przez niedoświadczone osoby. Taki remont robi się na marne, gdyż bardzo szybko trzeba będzie zabrać się za kolejny. Zanim pomyślisz, ile kosztuje projektant wnętrz zastanów się, ile może kosztować kolejny remont!

Ile kosztuje projektant wnętrz? Ceny 2020

Czas na bardziej konkretne informacje, na które z całą pewnością niecierpliwie czekałeś. Ile pieniędzy trzeba naszykować? Na to pytanie niestety nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Zacznijmy może od tego, że masz do wyboru dwie podstawowe opcje współpracy z architektem:

remonty sopot obraz 6
wykonanie projektu koncepcyjnego
wykonanie projektu kompleksowego

Jakie są różnice pomiędzy tymi rozwiązaniami i ile to wszystko może kosztować?

Sprawdź też: Architekt Wnętrz Gdańsk

Ile kosztuje projekt koncepcyjny?

W opcji koncepcyjnej otrzymujesz jedynie wizję wnętrza swojego domu lub mieszkania. Najczęściej projektanci przygotowują 2-3 wersje własnej wizji. Otrzymujesz rysunki techniczne budynku, wraz z kolorami ścian oraz elementami wyposażenia. W bardziej zaawansowanych wersjach mogą to być wizualizacje trójwymiarowe. Jeśli decydujesz się tylko na koncepcję, lepiej postawić właśnie na projekt 3D.

W tej opcji nie masz bowiem żadnych informacji na temat dokładnych nazw kolorów, zastosowanych mebli i materiałów wykończeniowych. Wszystkiego musisz „domyślać się” na podstawie rysunku. Takie projekty są tańsze, kosztują przeciętnie od 80 do 100 zł za każdy metr kwadratowy. Na rynku freelancerów na pewno zapłacisz mniej, ale pamiętaj, że wiąże się to z pewnym ryzykiem. Sam projekt koncepcyjny ma również pewną wadę – nie daje gwarancji, że wnętrze będzie dokładnie takie samo, jak na rysunku.

Cena za projekt koncepcyjny obecnie na rynku,
w 2020 roku wynosi od 80 do 100 zł za m2

Ceny w mniejszych miastach mogą być mniejsze o 10-20%. Powyższa cena obowiązuje w takich miastach jak Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Szczecin, Bydgoszcz itd...

Ile kosztuje projekt kompleksowy?

Jak sama nazwa wskazuje, jest to usługa pełna. Oznacza to, że oprócz projektu koncepcyjnego otrzymujesz również listę materiałów i mebli oraz profesjonalnie przygotowany kosztorys. Dokumenty te bardzo przydadzą się ekipie remontowej. Mogą pracować zgodnie z wizją projektanta, co gwarantuje, że wnętrze będzie dokładnie takie, jak na przygotowanych rysunkach. Oczywiście automatycznie cena idzie tutaj w górę. Przeciętnie za kompleksowy projekt płaci się od 130 do 160 zł za metr kwadratowy. Ponownie, możesz to zlecić architektom niezależnym, pracującym na zasadzie freelancingu – na pewno zapłacisz wtedy dużo mniej.

Sprawdź też: Wykończenie pod klucz Gdańsk

Cena za projekt kompleksowy obecnie na rynku,
w 2020 roku wynosi od 130 do 160 zł za m2

Ceny w mniejszych miastach mogą być mniejsze o 10-20%. Powyższa cena obowiązuje w takich miastach jak Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Szczecin, Bydgoszcz itd...

Profesjonalny projektant wnętrz

projektowanie mieszkań gdańsk obraz 6

Możemy dla Ciebie stworzyć piękne, wygodne oraz funkcjonalne mieszkanie dla całej rodziny.
W zależności od Państwa potrzeb, oferta na projekt mieszkania może być kompleksowy lub koncepcyjny. 

Posiadamy zaprzyjaźnione ekipy remontowe, z którymi współpracujemy. Zapewniamy pomoc oraz gwarantujemy zadowolenie.

Działamy na terenie całego trójmiasta: Gdańsk, Sopot, Gdynia. 

Projektant doskonale zna rynek

Pisząc o cenach, warto wspomnieć o jeszcze jednym argumencie przemawiającym na korzyść skorzystania z usług architekta. Jest nim doskonała znajomość rynku. Gdy samodzielnie się za to zabierzesz, swoją wizję będziesz opierać na wnętrzach podpatrzonych u znajomych lub w paru sklepach meblowych. To zdecydowanie za mało! Rynek jest dzisiaj tak różnorodny, że tylko osoby stale obracający się na nim są w stanie „ogarnąć go wzrokiem” w całości. Projektant ma większy wachlarz rozwiązań i jest w stanie idealnie dopasować wnętrze do swoich potrzeb. Samodzielne projektowanie oznacza poszukiwanie kompromisów, które i tak nie zawsze rozwiązują wszystkie problemy.

Co wybrać, projekt koncepcyjny czy kompleksowy?

Opisane przez nas wyżej ceny wydają się wysokie, choć patrząc na nie pod kątem zalet skorzystania z pomocy specjalisty, jest to rozwiązanie opłacalne. Wydatki możesz jednak jeszcze trochę obniżyć. Projekt to tylko część kosztów związanych z planowanym remontem i, co ważne, jest to ta mniejsza część. Najwięcej środków finansowych pochłonie zakup mebli, sprzętu i materiałów budowlanych oraz wynajęcie ekipy odpowiedzialnej za remont.

Ile kosztuje projektant wnętrz 2

Co powiesz w takim razie na usługę kompleksową? Profesjonalne biura architektów oferują pakiety, czyli przygotowanie projektu plus przeprowadzenie całego remontu. Dlaczego warto? Oszczędzasz sobie nerwów, bo nie musisz szukać fachowców, pilnować  ich na każdym kroku i uganiać się za nimi, gdy prace wykonają nieprawidłowo. Odpowiedzialność weźmie na siebie biuro projektowe.

Gdzie jednak te oszczędności finansowe? Biuro będzie odpowiedzialne również za zakup wszystkich potrzebnych rzeczy. Firmy takie nierzadko współpracują z producentami i mogą korzystać z cen dużo niższych, niż bazowe rynkowe. Na takich zakupach możesz zaoszczędzić nawet kilkanaście procent! To naprawdę dużo i naszym zdaniem warto rozważyć wybór tego rozwiązania.

ile kosztuje projekt mieszkania 50m2

Ile kosztuje projektant wnętrz w takim przypadku? Najlepiej będzie w tym momencie porównać ze sobą wszystkie ceny. Za przykład weźmiemy typowe mieszkanie o powierzchni 50 mkw.

Orientacyjne ceny wyglądają następująco:

4500 zł przy wyborze projektu koncepcyjnego
7000 zł przy projekcie kompleksowym,
9500 zł przy opcji projektu kompleksowego + nadzoru (wykonawstwa).

Sprawdź też: Remonty Trójmiasto

Pierwsza konsultacja z projektantem często jest darmowa!

Warto wspomnieć o jeszcze jednej, bardzo istotnej kwestii. Wielu profesjonalnych architektów oferuje swoje podstawowe wsparcie zupełnie za darmo. Co to oznacza? Skorzystanie z usług projektanta zawsze wiąże się z przeprowadzeniem wstępnej rozmowy. Fachowiec musi bardzo dokładnie poznać nie tylko Twoją nieruchomość, ale także potrzeby, gust i indywidualną wizję. To na tej podstawie może później realizować swoją pracę.

W czasie pierwszej rozmowy często pojawiają się już wstępne pomysły projektanta, które mają zachęcić Cię do podpisania umowy. Na tym etapie możesz jeszcze spokojnie wycofać się ze skorzystania z usług. Oznacza to, że pierwsza konsultacja może być darmowa, a Ty zyskasz wiedzę, która być może pomoże Ci w poszukiwaniu inspiracji na wystrój wnętrza.

Za poważniejsze konsultacje trzeba już zapłacić. Najczęściej jednak cena jest dużo niższa, niż przy pełnym wykonaniu projektu.

Jak przygotować się do współpracy z projektantem?

Skoro wspomnieliśmy już o tym, że architekt wypyta o różne szczegóły, to warto wspomnieć kilka słów na temat tego, jak taka rozmowa może wyglądać. Nie jest to nic strasznego, ale jeśli liczysz na doskonały efekt remontu, powinieneś się do tego przygotować.

pomoc architekta wnętrz

Projektant na pewno będzie chciał obejrzeć plany Twojej nieruchomości, a więc warto je ze sobą zabrać. Do tego poważnie zastanów się nad tym, czego tak naprawdę oczekujesz. Pomyśl, jakie style pasują Ci najbardziej i jak w Twoich myślach rysuje się wygląd mieszkania. Polecamy również zrobić sobie listę tych rzeczy, które obecnie Cię denerwują. Wypisz sobie wszystkie elementy ograniczające funkcjonalność mieszkania, utrudniające życie i sprawiające, że nie wypoczywa Ci się w takim miejscu przyjemnie.

Zawsze dobrze przygotuj się do tej rozmowy, a na pewno wyjdziesz z niej zadowolony – powodzenia! Jeśli szukasz pomocy specjalistów na terenie Gdyni, Gdańska lub Sopotu, możesz zgłosić się do nas. Zajrzyj na stronę Projektpodklucz.com.pl i zapoznaj się z naszą ofertą. Realizujemy kompleksowe i profesjonalne usługi projektowe w konkurencyjnych cenach.

    Leave Your Comment Here