czy warto skorzystać z architekta wnętrz

Czy warto skorzystać z usług architekta wnętrz?

Budowa domu lub mieszkania wiąże się z ogromnym wydatkiem. Z tego powodu wielu Polaków próbuje ciąć koszty, wykonując pewne zadania samodzielnie. Czy możliwe jest zaprojektowanie funkcjonalnego wnętrza bez pomocy architekta? Czy warto skorzystać z usług architekta wnętrz?
Z pewnością samodzielny remont przysporzy wielu kłopotów i zajmie mnóstwo czasu. Architekt wnętrz jest profesjonalistą, który rozplanuje Twoje mieszkanie tak, by przebywanie w nim sprawiało radość.

Czy warto skorzystać z pomocy architekta wnętrz przy wykańczaniu / urządzaniu mieszkania?

Może się wydawać, że wyposażenie wnętrza jest łatwe. To jednak tylko pozory, o czym wiem z doświadczenia. Na projekt składa się wiele pomniejszych czynności – wybór poszczególnych elementów wyposażenia, zaplanowanie wykończenia, projekt techniczny wnętrza i obliczenia budżetowe. Wszystkie te zadania zajęłyby niedoświadczonej osobie wielokrotnie więcej czasu, niż architektowi wnętrz, który potrzebuje łącznie więcej niż 60 godzin. Jego usługi obejmują też rozwiązywanie problemów występujących podczas budowy (a których liczba znacznie maleje, gdy wykonawcy dysponują gotowym projektem).

Sprawdź też: Wykończenie mieszkania pod klucz – czy jest to opłacalne?

Architekt wnętrz posiada wiedzę i doświadczenie

Merytoryczne przygotowanie do tego, by dostosować wnętrze do potrzeb klienta i doradzać mu w sprawie układu przestrzeni, to największy atut architekta wnętrz. Nie pozostawia on miejsca na niedomówienia, zgadywanie czy projektowanie „na oko”. Ma do zaoferowania bardzo wiele – zapewni Ci w pełni dopracowany układ funkcjonalny, czyli bazę w postaci ergonomicznego rozkładu pomieszczeń, ścian i wyposażenia.

Architekt wnętrz stworzy koncepcję na podstawie tego, co klient już ustalił, np. chęć posiadania wyspy w kuchni lub dużej przestrzeni do przechowywania przedmiotów. Przewidzi często pojawiające się problemy, takie jak np. zbyt duża odległość między pralką a balkonem, na którym będą wieszane ubrania. W projekcie zawsze brane są pod uwagę meble i sprzęty, aby całe wyposażenie współgrało ze sobą. Chodzi o to, by użytkowanie pomieszczeń i sprzętów nie było w żaden sposób niekomfortowe. Właściwy układ funkcjonalny to gwarancja dobrego samopoczucia domowników, niezależnie od budżetu i stylu wystroju. Źle zaprojektowaną przestrzeń z kolei trudno naprawić bez stworzenia nowego układu od zera.

Co może zrobić dla nas architekt i projektant wnętrz?

czy warto skorzystać z architekta wnętrz

Opinie znajomych i członków rodziny nie zastąpią porady osoby doświadczonej. Bez odpowiednio szerokiej perspektywy, obejmującej uwarunkowania techniczne i zasady ergonomii, łatwo popełnić błędy. Może się okazać, że własna koncepcja będzie zupełnie niepraktyczna, a przestrzeń nieekonomicznie wykorzystana. Trudno także przewidzieć luki we własnej wiedzy, dlatego warto mieć kontakt z profesjonalistą, który pomoże Ci dopracować każdy szczegół.

Budżet na wykończenie mieszkania

Dobra firma specjalizująca się w architekturze wnętrz sporządzi wizualizacje pomieszczeń, które pozwolą zobaczyć, jak różne pomysły sprawdzają się w praktyce. Wystarczy przedstawić swoje plany w biurze projektowym i pozostać otwartym na ich zmianę. Jeśli jakiś element źle komponuje się z resztą wyposażenia, zaproponujemy inne rozwiązanie. Zadbamy o to, by w mieszkaniu było miejsce na wszystko, czego potrzebujesz – nie zapomnimy o ważnym gniazdku elektrycznym czy miejscu na wieżę stereo. Zaplanujemy też wykończenie lokalu, które często jest problematyczne bez specjalistycznego wsparcia.

Kiedy zacząć szukać projektanta wnętrz?

Kontakt z firmą projektującą wnętrza powinno się nawiązać jeszcze przed budową domu lub na etapie wyboru mieszkania. Architekt wnętrz pomoże podjąć decyzję o lokum na podstawie Twoich potrzeb. Zanim zbudujesz dom, upewni się, że planowany układ ścian nie okaże się problematyczny podczas wykańczania wnętrz. Należy pamiętać, że największe możliwości personalizacji mieszkania mamy przed jego powstaniem. Dlatego wszystkie początkowe prace powinny odbywać się z myślą o przyszłym wykończeniu i wyposażeniu pomieszczeń.

Biura architektonicznego powinieneś zacząć szukać jak najwcześniej, ponieważ często brakuje wolnych terminów realizacji zleceń. Chociaż chcielibyśmy pomóc wszystkim potencjalnym klientom, nie możemy angażować się w zbyt wiele projektów jednocześnie. Żadna ze stron nie mogłaby być wtedy zadowolona ze świadczonych usług. Warto wiedzieć, że sporządzenie projektu wnętrza może trwać od 2 do 8 miesięcy, nie biorąc pod uwagę prac wykończeniowych. Czas ten zależy od dyspozycyjności inwestora, powierzchni mieszkania, liczby pokoi i skomplikowania projektu.

Potrzebujesz pomocy w wykończeniu mieszkania?

Jeśli szukasz pomocy w wykończeniu mieszkania, nie chcesz sam jeździć po sklepach, a projekt wnętrza wolałbyś powierzyć profesjonalistom to doskonale trafiłeś. 

7 powodów, dla których warto powierzyć aranżację
architektowi wnętrz

Dalej zastanawiasz się, czy warto skorzystać z usług architekta wnętrz? Zdaniem wielu osób przeciwko skorzystaniu z profesjonalnej usługi przemawia jej cena. Uważam jednak, że niedopatrzenia wypływające z braku wiedzy często generują jeszcze większe koszty. Zmysł artystyczny i kreatywność nie wystarczą, gdy zmierzysz się z technicznymi zawiłościami projektowania, które łączy się raczej z budownictwem niż ze sztuką. Oto 7 najważniejszych powodów, dla których będziesz bardziej zadowolony z mieszkania zaprojektowanego przez architekta wnętrz.

1

Jesteśmy pasjonatami – zobaczysz to w projekcie wnętrza

Aby zostać dobrym architektem wnętrz, trzeba poświęcić wiele czasu na szkolenia i śledzenie nowych trendów. Lata studiów, kursów i doświadczenia zawodowego wyzwalają talent i pozwalają dostrzec potencjał każdego wnętrza. Nie pracujemy wyłącznie w celach zarobkowych – realizujemy swoją pasję i artyzm. Tworzymy bardzo zróżnicowane projekty, oparte na aktualnych trendach i klasycznych rozwiązaniach. We wnętrzu zaplanowanym przez architekta znajdą się odważne pomysły, przy zachowanym umiarze. Osoba, która nie poświęciła dużej części swojego życia na aranżację wnętrz, nie dostrzegłaby pełni możliwości.

2

Indywidualne podejście do projektu wnętrza

Dobry architekt wnętrz zawsze stara się dostosować projekt do osobowości i przyzwyczajeń mieszkańców. Słucha ich sugestii i oczekiwań, na podstawie których tworzy aranżację funkcjonalnie poprawną i estetyczną. Wnętrze nie powstanie według utartego schematu, lecz będzie w pełni unikalne, a mieszkańcy z przyjemnością będą w nim przebywać. Podczas pierwszej konsultacji należy opisać potrzeby i styl życia poszczególnych domowników, aby architekt mógł ustalić priorytety i zrealizować ich życzenia, nie przekraczając budżetu.

3

Indywidualne podejście do projektu wnętrza

Ponieważ zależy nam przede wszystkim na zadowoleniu klienta, nie narzucamy z góry pełnego pakietu usług. Pozostawiamy duży wybór i na jego podstawie sporządzamy umowę. Podstawową usługą jest zaprojektowanie układu funkcjonalnego wnętrza. Można dołączyć do tego kilka wizualizacji pomieszczeń, spośród których klient wybiera najbardziej atrakcyjne. Rozszerzony pakiet obejmuje kosztorys inwestorski i dokumentację wykonawczo-techniczną. Wreszcie można powierzyć firmie wnętrzarskiej nadzór nad całością prac wykonawczych. Jeśli nie orientujesz się, jakie opcje oferuje biuro architektoniczne, możesz umówić się na niezobowiązującą konsultację w celu wstępnego nakreślenia umowy.

4

Fachowa współpraca – nie tylko szczegóły wizualne

Czasami wydaje się, że projekt wnętrza opiera się na stylu wyposażenia i kolorach. W rzeczywistości kluczowe znaczenie mają techniczne aspekty pomieszczeń, o których klient być może nie pomyślałby bez rozmowy z architektem wnętrz. Projektant wykona wszystkie niezbędne pomiary pomieszczeń i instalacji elektrycznych. Sporządzi przejrzysty rzut mieszkania lub domu i przedstawi kilka koncepcji możliwych do zrealizowania. Gdy już dokonasz decyzji w sprawie aranżacji, możesz zlecić architektowi stworzenie dokumentacji technicznej. Na jej podstawie ekipa wykonawcza poprowadzi instalację elektryczną i wodną.

5

Wnętrza projektujemy, zlecamy wykonanie, nadzorujemy prace i aranżujemy

Wszystkie te zadania wchodzą w skład kompleksowego wykonania projektu wnętrza i aranżacji. To pakiet usług, który zdejmuje z klienta wszystkie obowiązki – architekt wnętrz zajmie się nie tylko projektem, ale też doborem materiałów wykończeniowych, koordynacją robót i wstawieniem mebli. W efekcie otrzymasz lokum gotowe do użytku, niewymagające już remontu ani poprawek. Ponieważ architekt wnętrz od lat działa w branży, zna także fachowych wykonawców i dystrybutorów, którzy mogą zaoferować rabaty. Możesz więc liczyć na tańsze materiały i meble oraz sprawdzoną ekipę techniczną.

6

Oszczędność czasu i pieniędzy oraz błyskawiczna realizacja

Pozornie kosztowne usługi architekta wnętrz tak naprawdę pozwalają wiele zaoszczędzić. Nie musisz samodzielnie nadzorować ekipy technicznej, dzięki czemu możesz przeznaczyć czas na pracę lub rozrywkę. W dodatku spada cena materiałów, narzędzi, wyposażenia i zatrudnienia firmy wykonawczej. Czas realizacji projektu będzie zgodny z harmonogramem i nie wydłuży się z powodu niedopatrzeń lub błędów. Prace remontowe będą przebiegały sprawniej i zakończą się szybciej niż w przypadku samodzielnej koordynacji przez klienta.

7

Niesamowity efekt – wymarzony dom

Profesjonalna obsługa, obniżone koszty i szybkość realizacji to nie wszystko, czego możesz oczekiwać od architekta wnętrz. Zwieńczeniem jego pracy jest przestrzeń, w której wspaniale się mieszka! W ciągu swojej działalności często widzimy zachwyt i słyszymy pochwały od klientów. Uśmiechy na ich twarzach i zadowolenie wszystkich domowników to bezcenna nagroda za ciężką pracę, którą wykonujemy. Skorzystaj z usług architekta wnętrz, a Twoje mieszkanie również przekroczy najśmielsze oczekiwania. Działamy po to, by wydobywać z wnętrz ukryty potencjał.

    Leave Your Comment Here