wykończenie domu pod klucz

Wykończenie domu pod klucz

Chyba każda osoba stojąca przed podjęciem decyzji o budowie domu zadaje sobie pytanie, ile to wszystko może kosztować i czy finalnie wystarczy pieniędzy na wykończenie domu pod klucz. Zdajemy sobie sprawę z tego, że inwestycja w dom najczęściej oznacza wyzbycie się oszczędności życia, a i nierzadko wspieranie się uciążliwym kredytem. Czy jednak w ogóle da się jakoś sensownie oszacować te koszty?

Wykończenie domu pod klucz cena za m2

Całkiem klasyczny dom jednorodzinny, najczęściej piętrowy, ma powierzchnię około 100 metrów kwadratowych. W dzisiejszych realiach 370 tysięcy złotych to kwota, która umożliwi nam wykonanie takiego budynku, aż do stanu pełnego wykończenia i gotowości do zamieszkania. Czy to dużo? Biorąc pod uwagę ceny mieszkań w centrach dużych miast, w tym na przykład w Warszawie, za takie pieniądze dostaniemy oczywiście mieszkanie, ale dużo mniejsze powierzchniowo.

Mówiąc o kwocie 370 tysięcy złotych (3,7 tys. zł/m2) naturalnie nie mamy na myśli inwestycji luksusowych. Z drugiej jednak strony jest to kwota, która nie będzie oznaczała trzymania się najgorszych możliwych materiałów budowlanych. Za te pieniądze bez problemu postawimy dom, wykorzystując w miarę standardowe i naprawdę sprawdzone technologie.

Musicie jednak zdać sobie sprawę z tego, że budowę domu należy podzielić na 3 osobne etapy, kolejno:

  • budowa do stanu surowego;
  • wykończenie deweloperskie;
  • wykończenie domu pod klucz.


Nasza przybliżona kwota inwestycji obejmuje wszystkie te etapy. Pierwszy z nich pochłonie od 40 do nawet blisko 50% całego budżetu. Pozostałe dwa etapy spożytkują resztę pieniędzy mniej więcej po równo. Choć nas interesuje najbardziej wykończenie domu pod klucz i koszty z tym związane, warto pamiętać także o wcześniejszych etapach.

Wykończenie domu pod klucz cena – 100m2

Przyjrzyjmy się więc teraz bardzo pobieżnie każdemu z etapów powstawania naszego wymarzonego domu.

Stan surowy zamknięty

Czym jest stan surowy? To po prostu goły budynek. Mamy więc już kompleksowo zaizolowane fundamenty, ściany, zadaszenie oraz kominy. Ponieważ mówimy o stanie zamkniętym, to na tym etapie budynek będzie posiadał już również okna oraz drzwi wejściowe. Będzie również balkon, jeśli naturalnie jest on przewidziany w projekcie.

W takim budynku nie da się jednak zamieszkać, a za jego wykonanie zapłacimy około 170 tysięcy złotych. Pamiętajcie, że cały czas bierzemy pod uwagę 100 metrów kwadratowych i materiały budowlane ze średniej półki cenowej.

Stan deweloperski

Osoby mające doświadczenie w kupowaniu mieszkań z rynku pierwotnego doskonale znają pojęcie stanu deweloperskiego. Po zakończeniu tego etapu niestety nadal nie będziemy mieli budynku, w którym komfortowo da się mieszkać (teoretycznie można mieszkać już w stanie surowym, ale nikomu tego nie polecamy).

Na ten etap prac, w naszym przykładzie, wydamy około 100 000 złotych z budżetu. Doprowadzenie budynku do stanu deweloperskiego to między innymi ocieplenie ścian, położenie tynków, zrobienie wylewek czy przygotowanie instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz gazowej. To oczywiście także kwestie związane z instalacją elektryczną i grzewczą. Budynek będzie miał również zrobioną elewację zewnętrzną, a okna dostaną parapety.

Wykończenie domu pod klucz

Na ostatni etap prac zostaje nam więc około 100 tysięcy złotych i naszym zdaniem jest to kwota naprawdę godna, która daje spore możliwości inwestorowi. Etap ten zakończy się odbiorem mieszkania w pełni gotowego do zamieszkania. Wystarczy wejść, rozsiąść się na kanapie i rozkoszować się nowym, wymarzonym dachem nad głową.

Jest to więc etap, w którym mieszkanie jest stylistycznie dopasowywane do naszych potrzeb. Ekipa budowlana zajmie się malowaniem czy tapetowaniem ścian, położeniem glazury lub terakoty czy przygotowaniem podłóg. Wykończone zostaną sufity, zamontowane wszystkie urządzenia elektryczne, a do tego wyposażona zostanie kuchnia i łazienka. Ekipa budowlana wniesie również, złoży i ustawi wszystkie meble oraz zrealizuje po prostu każdą pracę, która będzie niezbędna do tego, aby dom był gotowy do zamieszkania.

Teoretycznie ten etap można w dużej mierze wykonać samodzielnie, ale przy braku wiedzy i doświadczenia naprawdę tego odradzamy. Nie polecamy również skupiać się na współpracy z różnymi ekipami budowlanymi. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby kolejno wynajmować speców od malowania i tynkowania, fachowców od układania podłóg czy instalatorów elektryki i armatury. Ekip będzie dużo, a to niestety rodzi spore problemy. Po pierwsze, wykończenie domu pod klucz potrwa dłużej i, wbrew pozorom, będzie kosztowniejsze. Po drugie, jeśli jakaś ekipa „nawali” będziemy musieli szybko szukać kolejnej, znów opóźniając termin oddania budynku do użytku. Po trzecie problemem jest gwarancja. Kiedy po czasie okaże się, że płytki są źle przyklejone, a parkiet zaczyna się rozłazić, będziemy musieli dochodzić swoich praw od dwóch ekip. Czy nie łatwiej jest więc postawić na jedną firmę?

wykończenie pod klucz domu obrazek 1

Najlepiej wybrać ekipę kompleksowo podchodzącą do tego tematu. Tutaj możemy zaproponować własne usługi. Zrealizujemy wykończenie domu pod klucz zgodnie z założeniami projektu i zawsze pod potrzeby inwestora. Nasz zespół tworzą specjaliści z różnych branż budowlanych, a więc nie boimy się żadnych wyzwań.

Wykończenie domu pod klucz koszty

wykończenie domu pod klucz obrazek 3

Jeszcze raz musimy jednak podkreślić, że wykończenie domu pod klucz, a nawet jego zbudowanie do stanu surowego zamkniętego, nie będzie końcem wydatków. Musicie koniecznie pamiętać o tym, że z budową wiążą się również różnorodne formalności. Przede wszystkim mamy tutaj na myśli projekt, który załatwia się jeszcze przed rozpoczęciem pracy. Na projekcie można sporo zaoszczędzić, decydując się na wybór tzw. gotowca. Biura projektowe posiadają bogate portfolio już gotowych projektów, których cena jest dzięki temu przystępna. Minusem jest tutaj to, że nie mamy zbyt wielkich możliwości zmian w takich gotowych planach. Druga opcja to przygotowanie projektu na zamówienie, za które niestety sporo zapłacimy.

Sporą część pieniędzy pochłonie również zakup samego gruntu. Jeszcze więcej wydamy w sytuacji, gdy działkę trzeba będzie uzbroić, a więc doprowadzić do niej wszystkie dostępne w okolicy media.

Przy planowaniu wykończenia pod klucz pamiętaj o buforze

Zachęcamy również do tego, aby planując swój budżet, pozostawiać pewien bufor bezpieczeństwa, wynoszący od 15 do 20% pierwotnych planów wielkości inwestycji. Ze swojego doświadczenia wiemy, że wiele osób pierwotnie zakłada wykończenie domu pod klucz z wykorzystaniem naprawdę wysokiej jakości materiałów budowlanych i eleganckich mebli. Życie jednak często weryfikuje te plany sprawiając, że początkowo szacowany budżet okazuje się dużo za mały. Wtedy zaczyna się przysłowiowe kombinowanie i próbowanie zaoszczędzenia, na czym tylko się da. W skrajnych przypadkach wykończenie domu pod klucz nie jest realizowane do końca. Niektóre pomieszczenia pozostają w stanie deweloperskim lub wykończone częściowo i proces ten nierzadko jest później finalizowany latami.

Z planowaniem budżetu jest jeszcze jeden problem, którego wiele osób zupełnie nie bierze pod uwagę. Od przysłowiowego wkopania łopaty w ziemię do zamieszkania w budynku może minąć wiele miesięcy. Samo planowanie zaczynamy tak naprawdę na długo przed rozpoczęciem budowy, nierzadko nie mając jeszcze nawet działki. To rodzi jeszcze jedno ryzyko, z którego powodu budżet powinno się planować ze sporym buforem. Chodzi o zmiany cen materiałów budowlanych na rynku. Na przestrzeni długich miesięcy ceny prac ekip budowlanych pewnie znacząco się nie zmienią, ale wahania na rynku materiałów potrafią być nagłe i naprawdę duże. W efekcie, kiedy dojdzie już do budowy, nagle może się okazać, że cena betonu poszła w górę o 10%, a i cegły kosztują więcej, niż w momencie planowania budżetu. Koniecznie o tym pamiętajcie!

Ile kosztuje wykończenie domu ze stanu deweloperskiego

Aby poznać w miarę rzetelne, orientacyjne koszty takiej inwestycji, gorąco zachęcamy do skontaktowania się z naszą firmą.

Realizujemy zlecenia na wykończenie domu pod klucz, niezależnie od ich skali. Zatrudniamy jednak ekipę świetnych specjalistów, która nie tylko zaproponuje wiele ciekawych rozwiązań, ale także bardzo rzetelnie podejdzie do kwestii wyceny.

Przygotujemy szczegółowy kosztorys jeszcze przed rozpoczęciem prac, w którym w razie potrzeby będzie można łatwo nanosić swoje zmiany. Jeśli chcesz mieszkać w wygodnym i pięknie wykończonym domu, zgłoś się do nas już dziś.

Sprawdź też: Architekt wnętrz

    Leave Your Comment Here